Czy to zaćma? Dowiedz się, jak rozpoznać to schorzenie

okulista

Zaćma to choroba, która rozwija się dłuższy czas, a efektem jest znaczne pogorszenie się widzenia. Nieleczona katarakta może doprowadzić do poważnych powikłań i problemów ze wzrokiem, a w ekstremalnych warunkach – do jego utraty. Dlatego tak ważne jest, aby już przy pierwszych objawach zaćmy umówić się na wizytę do okulisty, który zdecyduje jakiego typu leczenie należy wprowadzić.

Po czym rozpoznać zaćmę? 

Zaćma to nic innego jak zmętnienie soczewki oka, co znacznie zaburza pole widzenia. Pacjenci, u których nastąpiło nagłe pogorszenie się wzroku oraz widoczne w lustrze zmętnienie soczewki, powinni jak najszybciej zgłosić się do lekarza okulisty. 

Zaćma, inaczej katarakta, powstaje w wyniku starzenia się organizmu. Znacznie częściej zapadają na to schorzenie osoby po 50. roku życia. Zdarza się jednak, że na zaćmę cierpią również ludzie młodzi, którzy w wyniku wypadku i uszkodzenia rogówki oka, zauważają u siebie pierwsze objawy tej przypadłości. 

Katarakta charakteryzuje się znacznym pogorszeniem widzenia w chorym oku. W wyniku zmętnienia, soczewka przepuszcza mniej promieni, co skutkuje rozmazanym obrazem i niskim kontrastem. Spada zatem komfort życia, a pacjenci z zaćmą muszą zrezygnować z niektórych czynności – jak prowadzenie samochodu. 

Zaćma – na jakie objawy należy zwrócić uwagę? 

Zaćmę, zwłaszcza w jej początkowej fazie, łatwo pomylić z innymi chorobami oczu. Kluczowe zatem przed umówieniem u okulisty jest obserwacja pierwszych objawów typowych dla katarakty. Zalicza się do nich między innymi: 

  • zaburzenie kontrastu w widzeniu, co wpływa na spadek ostrości wzroku, 
  • przymglone widzenie, 
  • ból głowy i oczu, spowodowany szybkim męczeniem się wzroku, 
  • problem z odróżnianiem kolorów w chorym oku. 

Czym zaćma różni się od innych chorób narządu wzroku? 

Pierwsze objawy zaćmy mogą przypominać inne choroby narządu wzroku. Ostateczną diagnozę postawi okulista, który przeprowadzi dokładne badanie w swoim gabinecie. Nieustające objawy mogą świadczyć o rozwoju katarakty, co potwierdza stopniowe mętnienie soczewki, widoczne dla pacjentów podczas przeglądania się w lustrze. 

Zaćma to specyficzna choroba,  która rozwija się powoli i początkowo nie daje jednoznacznych objawów. W zależności od typu katarakty, mogą się one od siebie różnić. Wyróżniamy trzy rodzaje zaćmy, z którymi pacjenci zgłaszają się do gabinetów okulistycznych: 

  1. Zaćma nabyta – rozwija się latami i pojawia w dojrzałym wieku u osób starszych. Pacjenci w podeszłym wieku mogą cierpieć na poważne problemy z ostrością widzenia i znaczne pogorszenie się jakości życia; 
  2. Zaćma wrodzona – jej przyczyna leży w uwarunkowaniach na tle metabolicznym,  chromosomalnym lub genetycznym, prowadzących do rozwoju wad w obrębie gałki ocznej;
  3. Zaćma powikłana – pojawia się jako efekt powikłań innych chorób – cukrzycy czy dużej wady wzroku. 

Kiedy rozpocząć leczenie zaćmy? 

Nieleczona zaćma prowadzi nie tylko do obniżenia komfortu życia pacjentów, ale również do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zaawansowana katarakta utrudnia widzenie chorym okiem, a nawet może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. 

okulista

Dlatego tak istotne jest, aby pacjenci zmagający się z problemami ze wzrokiem, niezależnie od swojego wieku, jak najszybciej zgłosili się do okulisty. Podczas prywatnej wizyty lekarz dokładnie zbada oko i podejmie decyzje o wdrożeniu leczenia. 

Zaćmę leczy się operacyjnie, w ciągu jednego dnia. Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki oka i zastąpienie jej nową. Dzięki temu pacjenci do tej pory zmagający się z zaćmą mogą na nowo cieszyć się pełnią życia.