Czy stal chirurgiczna rdzewieje?

czy stal chirurgiczna rdzeweieje

Biżuteria od tysięcy lat stanowiła ozdobę człowieka, ale również pełniła funkcje magiczne. Nosiły ją nie tylko kobiety, ale również mężczyźni.

Często wyznaczała status społeczny osoby, ze względu na cenne materiały, z których została wykonana. Współcześnie obok funkcji ozdobnej biżuteria wyraża nasze emocje i charakter, często staje się talizmanem. Przekazywana z pokolenia na pokolenie jest cenną, niezwykłą, rodzinną pamiątką, niosącą ze sobą pozytywne wspomnienia. Może być doskonałym prezentem dla osoby bliskiej jako wyraz miłości, przyjaźni, sympatii.

Co to jest stal chirurgiczna?

Stal chirurgiczna, nazywana również jubilerską lub szlachetną jest wykorzystywana przede wszystkim w medycynie, gdyż produkuje się z niej narzędzia chirurgiczne. Stosuje się ją również w pozamedycznych sytuacjach do produkcji igieł do tatuażu oraz biżuterii, takiej jak: kolczyki, bransoletki, naszyjniki, zegarki.

Nie jest materiałem szczególnie skomplikowanym w obróbce. Dzieli się na cztery kategorie w zależności od składu. Seria 200 głównie składa się z chromu, manganu oraz niklu, seria 300 z chromu i niklu i jest ona najbardziej odporna na zniszczenia w formie korozji, seria 400 zbudowana jest z chromu, a 500 zawiera niski jego poziom.

Jakie są zalety stali chirurgicznej?

Stal chirurgiczna jest materiałem coraz częściej wykorzystywanym do produkcji biżuterii, gdyż jej zaletą jest podobieństwo do złota lub srebra przy niskich cenach w stosunku do szlachetnych materiałów. Ze względu na swoją plastyczność, umożliwia stworzenie różnego rodzaju ozdób o ciekawych i niekonwencjonalnych kształtach.

Cieszy się ogromną popularnością ze względu na podobieństwo do złotej i srebrnej biżuterii, ale jest materiałem zdecydowanie twardszym niż srebro, dlatego niełatwo poddaje się uszkodzeniom w formie zarysowań. W trakcie użytkowania nie zmienia swojego koloru, nie koroduje, a także nie utlenia się, dlatego biżuteria wykonana ze stali chirurgicznej nie traci na jakości.

Poza tym w łatwy sposób poddaje się procesowi pokrywania cienką warstwą złota lub srebra w procesie platerowania. Kolejną zaletą stali chirurgicznej jest jej antyalergiczność, dlatego bez przeszkód mogą nosić ją osoby obciążone wszelkiego rodzaju alergiami, jak i te o wrażliwej skórze. 

Biżuteria ze stali chirurgicznej również dla alergików

Biżuteria ze stali chirurgicznej nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych w postaci świądu, wysypki, czy zaczerwienienia, jakie mogą się pojawić przy noszeniu ozdób ze szlachetnych materiałów, na przykład srebra lub złota. Takie dolegliwości ograniczają możliwość wyboru.

Jubilerzy w celu zaspokojenia potrzeb osób zmagających się z alergiami produkują wyroby ze stali chirurgicznej w szerokim asortymencie, dlatego każda z pań znajdzie coś dla siebie, nawet ta uczulona na nikiel lub inne metale, zmagająca się z łuszczycą, czy atopowym zapaleniem skóry lub innymi schorzeniami, które mogłyby stanowić przeciwwskazanie do noszenia biżuterii z metali szlachetnych.

Ważną zaletą stali chirurgicznej jest jej niezwykle korzystna cena,  relatywnie niska w stosunku do biżuterii ze szlachetnych materiałów, takich jak srebro i złoto. Łączy się ją z miedzią i kryształami Swarovskiego, uzyskując oryginalne i piękne formy, które doskonale sprawdzą się zarówno na spotkaniu biznesowym, jak i uroczystej kolacji, czy spotkaniu z przyjaciółmi.

Są to produkty najwyższej jakości, eleganckie i oryginalne, również dla osób z problemami zdrowotnymi.

stal chirurgiczna

Czy stal chirurgiczna czernieje?

Osoby mające obawy przed czernieniem wyrobów jubilerskich wykonanych ze stali nierdzewnej mogą z powodzeniem skorzystać z szerokiej oferty tego typu ozdób, gdyż stal chirurgiczna nie czernieje. Dzięki zawartości chromu kolczyki, pierścionki, bransoletki, naszyjniki, bądź inne elementy biżuterii nie poddają się procesowi czernienia i nie zmieniają koloru, a także nie rdzewieją.

Przez długi czas pozostają lśniące i zachowują pierwotny wygląd o ciekawej i oryginalnej estetyce. Więcej informacji i produktów możemy znaleźć na stronie https://ekokarat.pl/pl/blog/Czy-warto-nosic-bizuterie-ze-stali-chirurgicznej/42.

Jak dbać o stal chirurgiczną?

Wyroby jubilerskiej zachowają piękny wygląd wtedy, jeśli będą odpowiednio pielęgnowane. Należy je przechowywać w szkatułkach na tego rodzaju wyroby w celu ochrony przed kurzem i zniszczeniem. Ich pielęgnacja sprowadza się to prostych zabiegów umycia bieżącą wodą z mydłem, wysuszenia i wypolerowania delikatnie szmatką.

Przy większych zabrudzeniach można użyć miękkiej szczotki. Producenci wyrobów jubilerskich ze stali chirurgicznej oferują tego rodzaju wyroby ze względu na ich niezwykłą wytrzymałość, co w przypadku pań nie mających zwyczaju zdejmowania biżuterii jest niezwykle korzystną sytuacją.

Stal chirurgiczna nie zmienia barw, nie rdzewieje i nie ulega zarysowaniu i to decyduje o jej coraz większej popularności.