Czy okna drewniane wróciły do mody?


Okna mają ogromny wpływ na to, jak wygląda nasz dom. Najczęściej nie zastanawiamy się nad tym zbyt długo, jednak odgrywają one kluczową rolę. Wpływają one na wygląd domu i całej fasady z zewnątrz oraz z wewnątrz, wpuszczają światło do naszego domu i mają wpływ na cyrkulację powietrza. W ostatnim czasie przeważnie instalowało się okna PCV, ale te drewniane znów stają się modne.

Podwójne szyby w oknach

Ludzie często zakładają, że okna z podwójnymi szybami muszą mieć ramy z plastiku, błędnie sądząc, że drewniane okna są przeznaczone tylko do pojedynczych szyb. Okna z drewna mogą być podwójne, a nawet potrójne. Dzięki temu możemy mieć piękne drewniane okna, które są energooszczędne i utrzymają ciepło w naszym domu. Z łatwością będą też zapobiegać przeciągom.

Wytrzymałość drewnianych okien

Plastik ulega degradacji, podczas, gdy okna wykonane z drewna mogą mieć szacowany okres użytkowania wynoszący około 60 lat, czyli dwukrotnie dłuższy niż w przypadku okien z plastiku. Okna z tworzyw sztucznych mogą ulec odbarwieniu w wyniku ekspozycji na słońce, a w przeciwieństwie do okien z drewnianymi ramami, nie można ich naprawić. W rzeczywistości po konserwacji i odmalowaniu okien drewnianych ich żywotność zaczyna się od nowa. Istnieje wiele dowodów na to, że dobrze utrzymane, wysokiej jakości drewniane okna mogą trwać sto lat lub dłużej.

Wartość drewnianych okien

Niektórzy sądzą, że plastikowe okna podnoszą wartość naszej nieruchomości. Jeżeli jednak remontujemy dom ze starej zabudowy, lub o estetyce do której PCV nie pasuje, to plastikowe okna mogą wręcz obniżyć wartość nieruchomości. Niektóre badania sugerują, że okna plastikowe mogą obniżyć wartość domu i często zniechęcają potencjalnych nabywców do złożenia oferty. Oczywiście będą lepsze niż stare, nieszczelne szyby, ale nie tak dobre, jak dopasowane drewniane modele.

„Rentowność okien zależy też od tego jak wpływają na energooszczędność domu. Jeżeli nie są one w stanie zapewnić odpowiedniej izolacji to niestety będziemy wydawać bardzo dużo na rachunki za ogrzewanie. Jednak drewno ma bardzo niską przewodność cieplną, co oznacza, że ​​jest dobrym izolatorem. Efektywność energetyczna okna w rzeczywistości nie ma wiele wspólnego z materiałem ościeżnicy i głównie zależy od specyfikacji szyby, więc dobrze zaprojektowane okna mają podobną wydajność cieplną na całej płycie, niezależnie od materiału, z którego wykonane są ramy.”

Inne osoby zakładają, że skoro okna drewniane wracają do łask to są bardzo drogie. Ponieważ okna drewniane mogą służyć nam do 60 lat, mogą być konserwowane i ponownie malowane, w przeciwieństwie do okien plastikowych, w rzeczywistości są tańsze w dłuższej perspektywie czasowej. Ze względu na nieodłączną wytrzymałość drewna potrójne szyby są bardziej opłacalne w przypadku okien drewnianych niż w przypadku innych materiałów. Okna drewniane są opłacalną inwestycją.

Konserwacja drewnianych okien

Zazwyczaj, kiedy kupujemy drewniane okna są one fabrycznie pomalowane, aby zaoszczędzić nam czas. Nie będziemy musieli ich remontować przez następnych 8 – 10 lat. Jednak po pewnym czasie oczywiście będzie to niezbędne. Jednak nawet wtedy jest to łatwa praca – wystarczy papier ścierny, którym usuniemy zabrudzenia, resztki farby i wyczyścimy drewno. Następnie musimy usunąć pył, zagruntować drewno i pomalować na wybrany przez nas kolor. W zależności od rezultatu jaki chcemy uzyskać możemy zdecydować się na jedną lub dwie warstwy.

Przy okazji konserwacji warto zwrócić uwagę na to, że możemy w każdym momencie zmienić ich kolor w odróżnieniu od ich plastikowych odpowiedników. Nie musimy całkowicie ich rozbierać, aby zmienić ich kolor. Wystarczy, że kupimy wybraną przez nas farbę, przeszlifujemy papierem ściernym i odmalujemy.