Czy obróbka zdjęć ślubnych obejmuje retusz?

Fotograf ślubny Warszawa

Fotografia powinna wiernie odzwierciedlać zastaną rzeczywistość. Takie założenia przyjęli kilkadziesiąt lat temu dawni fotografowie. Ale przecież każdy z nas, zwłaszcza w tym szczególnym dniu, chciałby prezentować się na zdjęciach jak najlepiej. Zainteresowanie obróbką zdjęć zaczęło być popularne już 80 lat temu, gdzie fotografowie podczas wywoływania zdjęć mogli dokonywać ich retuszu. Z poniższego artykułu dowiesz się, na czym polega obróbka zdjęć i co obejmuje. Ustalimy, czy jest ona niezbędna i w jakim celu poddajemy zdjęcia obróbce.

Obróbka fotografii – w jakim celu się ją wykonuje?

Obróbka fotografii w dedykowanych do tego programach ma na celu przede wszystkim poprawę estetyki kompozycji zdjęcia. Polega ona głównie na kadrowaniu, czyli wycinaniu niepożądanych elementów obrazu. Jest bardzo powszechną praktyką umożliwiającą zachowanie świetnego ujęcia bez wad, jakimi obarczone jest robienie zdjęć bez idealnej kontroli nad widzianym obrazem. Do tej kategorii należą również takie podstawowe zmiany jak korekta kontrastu i balansu bieli, wykorzystanie nasycenia kolorów, wyostrzanie lub eliminacja wpływu wad optyki. Obróbka zdjęć ma także na celu opracowanie zdjęć według artystycznej wizji fotografa. Fotograf może chcieć zaprezentować zdjęcie w wersji czarno-białej lub uwydatnić pożądane elementy kadru. Można tego dokonać w programie komputerowym do edycji zdjęć.

Obróbka zdjęć ślubnych. Czy w jej skład wchodzi również retusz?

Retusz to także obróbka zdjęć, jednak w skład obróbki fotografii wchodzić nie musi. W przypadku fotografii ślubnej są to przeważnie poprawy niedoskonałości skóry i sylwetki. Liczna część fotografów oferuje usługę retuszu w cenie.

Wpływ retuszu na wygląd zdjęć

Dziś, w doskonale rozwiniętej erze fotografii cyfrowej oraz łatwego dostępu do programów i aplikacji do edycji zdjęć, retuszowanie wydaje się czymś bardzo naturalnym. Dzięki retuszowi poprawiamy jakość i wygląd fotografii. Podstawowy retusz polega na wygładzeniu niedoskonałości skóry twarzy, czasami wyostrzeniu wyrazistości oczu czy bieli zębów. Profesjonalne korzystanie z programów do retuszowania zdjęć wymaga doświadczenia i umiejętności praktycznych zastosowania jego funkcji. Ważne jest, aby znaleźć odpowiedniego fotografa, który zna umiar i wie, kiedy nie nadużywać możliwości jakie dają nam specjalne programy do poprawy wyglądu zdjęć.

Fotograf ślubny Warszawa
Każdy doświadczony fotograf ślubny Warszawa wykonuje obróbkę zdjęć w zakresie np. ujednolicenia ich kolorystyki czy odpowiedniego wyostrzenia np. poprzez zwiększenie kontrastu.

Czy podpisywanie umowy z fotografem jest konieczne?

Każdy szanujący się fotograf, oprócz umiejętności tworzenia wyjątkowych wspomnień za pomocą fotografii ślubnych, w szczególny sposób dba o to, aby współpraca między nim a klientem była satysfakcjonująca dla obu stron. Jeśli zdecydujemy się na tego wymarzonego fotografa, który będzie towarzyszył nam przez większość czasu trwania ceremonii, warto pamiętać o podpisaniu umowy. W umowie muszą znaleźć się wszystkie informacje o pracy fotografa w dniu wesela oraz wszystko co od niego otrzymacie.