Cyklinowanie czy wymiana podłogi?


Drewniany parkiet jest wyjątkową ozdobą całego domu. Podłoga wykonana z naturalnych materiałów wprowadza przytulną, ciepłą atmosferę, która nada mieszkaniu niepowtarzany charakter. Niestety, w trakcie użytkowania, z upływem czasu parkiet szybko się zużywa, niszczy, rysuje, nawet pomimo prawidłowej pielęgnacji. Rozwiązaniem problemu może okazać się wymiana podłogi lub przeprowadzenie cyklinowania. Co wybrać?

Na czym polega cyklinowanie parkietu?

W przypadku gdy właściciel parkietu nie stosował się do regularnego dbania o drewno, cyklinowanie jest procesem, który umożliwi przywrócenie podłodze pożądanego wyglądu. Warto jednak pamiętać, że często nawet pomimo włożenia wszelkich starań pod lakier dostaje się powietrze, powstają nieestetyczne rysy czy zatarcia. Cyklinowanie jest sposobem na pozbycie się uciążliwego problemu. Zabieg ten możemy przeprowadzić sami, jednak warto wybrać usługi firmy, która specjalizuje się w ów działaniach. Będziemy mieli pewność, że parkiet będzie wyglądał jak nowy, a cały proces przebiegnie bezproblemowo. Cyklinowanie polega na zeszlifowaniu zniszczonej warstwy specjalną maszyną. Wykonuje się również polerowanie drewna, uzupełnianie szczelin między deszczułkami, a proces kończony jest dokładnym lakierowaniem. W zależności od rodzaju drewna z jakiego wykonana jest podłoga dobierane są różne rodzaje materiałów ściernych, które najlepiej sprawdzą się podczas ścierania bez ryzyka uszkodzenia powierzchni.

Cyklinowanie parkietu to sposób na błyskawiczne odświeżenie podłogi. Kierując się wyborem firmy cyklinującej warto skorzystać z katalogu usług cykliniarskich <<<

Kiedy warto wybrać cyklinowanie parkietu?

Cyklinowanie warto przeprowadzić gdy na parkiecie pojawiły się jedynie niewielkie przetarcia, drobne rysy lub odbarwienia na poszczególnych deszczułkach. Są one powszechne zwłaszcza w miejscach mieszkania gdzie często się chodzi lub przesuwa np. krzesła. Miejscami najbardziej narażonymi są okolice stołów, biurek, miejsca w których bawią się dzieci lub tam gdzie chodzi się w butach wyjściowych, które często posiadają ostry obcas.  Na cyklinowanie warto zdecydować się również gdy na parkiecie zauważymy pojedyncze ubytki, które z łatwością można wyeliminować poprzez ścieranie. Gdy na podłodze dojdzie do przegnicia lub mocnego uszkodzenia deszczułek istnieje możliwość wymienienia poszczególnych elementów w pierwszej fazie cyklinowania.

Kiedy zdecydować się na wymianę parkietu?

Niekiedy nawet najdokładniej przeprowadzone działania renowacyjne nie będą w stanie przywrócić podłogi do odpowiedniego, estetycznego stanu. Wówczas konieczne okazuje się wymienienie całego parkietu. Jest to nieuniknione gdy w drewnie powstały duże i przede wszystkim rozległe uszkodzenia, głębsze rysy, zadarcia czy dziury. Ponadto wymiana całego parkietu jest również niezbędna w momencie gdy pragniemy zamontować ogrzewanie podłogowe. Zanim jednak zdecydujemy się na wymianę podłogi warto skonsultować się z fachowcem, który określi czy parkiet uda się uratować czy jego ściąganie jest jedynym rozwiązaniem. Warto jednak wyciągnąć korzyści nawet z przymusowego procesu usuwania parkietu. Wybór i zakup nowej podłogi można połączyć z remontem mieszkania lub zmianą aranżacji wnętrz.