Cudzoziemcy w Polsce – liczby i pochodzenie


W naszym kraju pracuje coraz więcej cudzoziemców. Zgodnie z tym, co podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pod koniec 2015 roku do ZUS zgłoszonych zostało, aż 185 tysięcy takich osób. W 2018 roku było ich już natomiast ponad pół miliona. A to oznacza, że choć może nie zdajemy sobie z tego sprawy, dookoła nas mieszka, pracuje i żyje wiele osób spoza Polski. Skąd dokładnie? Wśród pracowników przybywających spoza Polski zdecydowanie przeważają Ukraińcy, stanowiąc aż 75 procent wszystkich zatrudnionych w kraju cudzoziemców. To nie oznacza jednak, że wśród tej grupy nie znajdziemy również – na przykład Białorusinów, Czechów czy nawet Wietnamczyków. I choć przekrój narodowościowy wśród pracowników nie pochodzących z Polski jest bardzo szeroki, to niezmiennie królują w nim nasi wschodni sąsiedzi.

Nielegalna praca w Polsce i jej konsekwencje

Nielegalna praca na terenie Polski dla cudzoziemca oznacza szereg dość poważnych konsekwencji. Po pierwsze naraża się on w takiej sytuacji na dotkliwą grzywnę, która wynosi nie mniej, niż 1000 złotych. Najdotkliwszą karą za ominięcie wymaganych formalności i pracę niezgodą z przepisami stanowi jednak decyzja o zobowiązaniu do powrotu do kraju. Przyłapany cudzoziemiec, pracujący w Polsce nielegalnie jest zobowiązany więc do opuszczenia granic Rzeczypospolitej. Na spore nieprzyjemności w takiej sytuacji naraża się również sam pracodawca. Za korzystanie z usług człowieka, który nie przebywa w Polsce legalnie grozi mu bowiem odpowiedzialność wykroczeniowa lub karna. Nielegalne zarobkowanie w Polsce, to zresztą problem, który nie dotyczy wyłącznie cudzoziemców. I naszym rodakom zdarza się bowiem, że podejmują pracę bez umowy, bez składek i bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Wyniki kontroli, jakie przeprowadzają Zakłady Ubezpieczeń Społecznych, a także Państwowa Inspekcja Pracy jednoznacznie wskazują, że praca bez żadnej umowy, a co za tym idzie bez zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, to nadal jeden z najpoważniejszych problemów polskiego rynku pracy. A przecież taki pracownik bez legalnego zatrudnienia nie dość, że naraża się na ryzyko niewypłacania mu zarobionych pieniędzy, to jeszcze pozostaje bez szans na gromadzenie składek emerytalnych. Co więcej, „praca na czarno”, to również brak praw do bezpłatnego leczenia, korzystania z usług świadczonych przez przychodnie zdrowia czy płatnego urlopu. Nie wspominając już nawet o odszkodowaniach i rehabilitacji w razie nieszczęśliwego wypadku przy wykonywaniu obowiązków powierzonych w pracy.

Legalizacja pobytu w Polsce

Wobec powyższych, dość groźnie brzmiących konsekwencji nielegalnego pobytu w Polsce, naprawdę warto zastanowić się – czy warto? Szansa na nieco wyższe zarobki w takim przypadku jest chyba niczym w porównaniu do poczucia bezpieczeństwa, pewności wypłat czy zabezpieczenia własnej przyszłości. Jak zatem przystąpić do legalizacji pobytu w Polsce, jakich formalności dopełnić i gdzie dokładnie się z tym zwrócić? Generalnie rzecz biorąc, aby w Polsce przebywać i pracować legalnie należy zaopatrzyć się w kartę pobytu, zezwolenie na pracę w Polsce lub zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Karta pobytu, to po prostu dokument, który potwierdzi naszą tożsamość. Dzięki niemu będziemy mogli wiele razy przekraczać granicę. O zezwolenie na pracę w Polsce, wystąpić musi z kolei nasz pracodawca. Taki dokument uprawnia do legalnego zarobkowania. Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę dotyczy natomiast okresu powyżej 3 miesięcy. Jest wydawany wielokrotnie, dlatego po upływie daty jego ważności, istnieje możliwość ponownego ubiegania się o pismo. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby powyższe formalności dopełnić samodzielnie, możemy skorzystać z usług agencji pracy. Przy jej wyborze, ważne jest jednak, by swoje sprawy poświęcić komuś, kto działa w stu procentach profesjonalnie. Istnieją organizacje, które pomagają pracownikom ze Wschodu – nie tylko w procesie samej legalizacji pobytu i pracy, ale również w kwestiach związanych ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia. Współpracując z firmami o ugruntowanej na rynku pozycji, dwujęzycznym koordynatorem, a także szeregiem doświadczonych specjalistów, gwarantuje bezpieczne, korzystne i co najważniejsze legalne zarobkowanie na terenie Polski.


naszgabinetcom

Клініка POZ Nasz Gabinet

Українськи лікарі для українських пацієнтів

+48 732 080 102
kontakt@naszgabinet.com
https://nasz-gabinet.com/

,