Co się stanie, jeśli przerwę branie tabletek antykoncepcyjnych?

Przerwanie stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Jeszcze kilkanaście lat temu, za czasów antykoncepcji starszej generacji, przerwa w zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych była wręcz wskazana, by organizm mógł odpocząć od przyjmowanej dawki hormonów.  Warto jednak pamiętać o tym, że we wcześniejszych tabletkach stężenie substancji hormonalnych było wyższe, i właśnie z tego względu lekarze zalecali kobiecie, by co jakiś czas pozwalały organizmowi na odpoczynek. Obecnie nie ma ku temu konieczności, jednak są sytuacje, kiedy kobieta chce lub musi zrezygnować z przyjmowania tabletek. Jak to zrobić?

Co się dzieje, gdy odstawimy tabletki?

Odstawienie pigułek nie powinno odbywać się ot, tak, z dnia na dzień. Organizm jest przyzwyczajony do otrzymywania stałej dawki hormonów o określonej porze dnia i nagłe pozbawienie go tej dawki będzie dla niego swego rodzaju szokiem, na który może on reagować różnymi zaburzeniami. To też tłumaczy, dlaczego przerwanie stosowania tabletek antykoncepcyjnych sprawia, że nie czujemy się najlepiej. Jakie są najczęstsze objawy?

  • zmiany trądzikowe,
  • nasilone wypadanie i przetłuszczanie się włosów,
  • nieregularne miesiączki lub ich brak (tymczasowo),
  • wahania nastroju,
  • bolesne miesiączki (zwłaszcza, jeśli były takie przed zażywaniem antykoncepcji),
  • zmniejszenie objętości piersi.

Jest też i dobra wiadomość. Otóż odstawienie antykoncepcji hormonalnej może mieć swoje plusy:

  • wzrost libido,
  • zmniejszenie problemów z trądzikiem,
  • spadek wagi (antykoncepcja hormonalna często przyczynia się do zwiększonego zatrzymywania wody w organizmie),
  • ustępują bóle piersi (są związane z zatrzymywaniem wody w ciele).

Proces odstawienia tabletek powinien odbyć się w konsultacji z lekarzem i pod jego kontrolą, by zmniejszyć nasilenie ewentualnych skutków ubocznych.

W przypadku, gdy chcemy przerwać stosowanie określonych środków, konieczne jest zużycie wszystkich tabletek z opakowania. Chodzi m.in. o to, by krwawienie z odstawienia odbyło się w przewidzianym czasie (po upływie 21 dni), co podnosi prawdopodobieństwo, że kolejna miesiączka pojawi się w odpowiednim terminie.

 Przerwanie stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Jak jest z płodnością?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych nie jest metodą nieodwracalną. Oznacza to, że po pewnym czasie płodność wraca do zupełnej normy, a zajście w ciążę nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Pamiętajmy jednak o tym, że organizm musi mieć czas na wyregulowanie gospodarki hormonalnej i jest to kwestia mocno indywidualna. Jest to odpowiedzią na pytanie, dlaczego niektóre kobiety odzyskują płodność już w kolejnym cyklu, a u innych czas rozregulowania wynosi nawet kilka miesięcy.

Badania pokazują, że w ciągu trzech lat od odstawienia antykoncepcji, nawet do 90% kobiet zachodzi w ciążę, co jest mocnym dowodem na to, że antykoncepcja nie pozbawia płodności.

Kiedy warto odstawić antykoncepcję?

Dobrze dobrana metoda antykoncepcyjna nie powinna nas narażać na poważne skutki uboczne, a jeśli nawet, to przy prawidłowym dobraniu metody nie powinny być zbyt dokuczliwe. Czasem jednak zdarza się, że konieczne jest odstawienie wybranej metody antykoncepcyjnej. Sposób jej odstawienia tak, aby przebiegł jak najmniej dotkliwie, jest konsultowany z lekarzem. Dużo zależy też od tego, czy zamierzamy zmienić tabletki na inne, czy też antykoncepcja hormonalna jest w danym przypadku całkowicie nietrafionym pomysłem. Jeśli myślimy o zmianie metody, pamiętajmy o tym, by przejść na nią od razu, dlatego, że przerwa może obniżyć skuteczność. Również w przypadku odstawienia z powodu chęci zajścia w ciążę nie możemy zrezygnować z tabletek z dnia na dzień. Nasiliłoby to skutki uboczne, jakie moglibyśmy odczuwać w wyniku nagłego odstawienia.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych nigdy nie powinno być przeprowadzone na własną rękę. Jeśli potrzebujesz w tej sprawie szybkiej konsultacji, koniecznie znajdź zaufaną placówkę, która pomoże Ci bez długiego oczekiwania w kolejce. Jest to możliwe dzięki e-konsultacji, którą możesz odbyć wygodnie bez wychodzenia z domu. Jednym z miejsc, do których możesz się w tej sprawie zgłosić, jest strona internetowa zdalnaprzychodnia.pl, na której uzyskasz szybki dostęp do najlepszych lekarzy, bez wychodzenia w domu i oczekiwania w wielogodzinnych kolejkach. Tam możesz liczyć na pomoc w każdej sprawie, a także na szybki dostęp do e-recepty, którą możesz zrealizować w dowolnej aptece na terenie całego kraju!