Chcesz mieć wędzarnię ogrodową? Sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem

wędzarnia

Stworzenie własnej wędzarni ogrodowej to doskonały pomysł dla osób, które chcą cieszyć się smakiem i aromatem samodzielnie przygotowanych przez siebie potraw oraz mieć pewność, że zostały przyrządzone bez użycia sztucznych składników i konserwantów. Jeżeli zdecydowałeś się na wędzarnię ogrodową, powinieneś sprawdzić, co warto wiedzieć przed jej zakupem.

Co należy wziąć pod uwagę przed powzięciem decyzji o inwestycji w wędzarnię ogrodową?

Zanim kupisz lub sam wybudujesz wędzarnię ogrodową, powinieneś wziąć pod uwagę następujące aspekty decydujące o sukcesie tego przedsięwzięcia.

Zgodność z przepisami

Wybudowanie w ogrodzie murowanej wędzarni nie wymaga wprawdzie uzyskania pozwolenia na budowę, jednak powinniśmy zwrócić się do inspektora nadzoru budowlanego z pisemną informacją o zamiarze budowy wędzarni, dołączając do niego kopię aktu własności działki. Budowę można rozpocząć po upływie 30 dni od dostarczenia ww. dokumentacji do urzędu i braku sprzeciwu z jego strony.

Miejsce, w którym zostanie postawiona wędzarnia ogrodowa

Zanim zaczniemy budowę naszej wymarzonej wędzarni, trzeba koniecznie przemyśleć, w którym miejscu to zrobić. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby wędzarnia nie stała za blisko okien domu, gdyż dym wędzarniczy przedostający się do mieszkania może nam zwyczajnie przeszkadzać. Powinna zostać zachowana odległość co najmniej 10 metrów od ścian budynku. Oprócz tego miejmy również na uwadze naszych sąsiadów. Wędzarnia powinna stanąć w miejscu, w którym dym nie będzie dla nich dokuczliwy. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby wędzarnia nie była posadowiona w bezpośredniej bliskości przedmiotów łatwopalnych, w tym krzewów i roślin. 

Z jakich materiałów można zbudować wędzarnię w swoim ogrodzie?

Wędzarnię ogrodową możesz zbudować samemu, decydując się na jedną z poniższych jej rodzajów:

Wędzarnia ogrodowa murowana

Jej największą zaletą jest trwałość i solidność oraz odporność na trudne warunki atmosferyczne. Swoim wyglądem najczęściej przypomina wielki piec. Zbudowana jest przeważnie z cegły, kostki brukowej lub kamienia. Budowa wędzarni murowanej wymaga jednak dopełnienia formalności urzędowych oraz zachowania odległości od granicy działki wynoszącej minimum 4 metry. Na wędzarnię murowaną decydują się zazwyczaj osoby, które wędzą potrawy w dużych ilościach i jest to ich ulubiony sposób przyrządzania jedzenia.

Wędzarnia ogrodowa drewniana

Wyglądem przypomina domek. Cechuje ją również dobra trwałość, choć nie tak jak w przypadku wędzarni murowanej. Dużą zaletą wędzarni murowanej i drewnianej jest ich estetyczny i atrakcyjny wygląd zapewniający wkomponowanie się w aranżację ogrodu i stanowiący jego ozdobę. Za wadę wędzarni drewnianej uznaje się natomiast konieczność jej regularnej konserwacji. Zalecane jest, aby wędzarnia ogrodowa została wykonana z drewna drzew liściastych, które zapewnia doskonały efekt wędzenia, szczególnie ceniony przez profesjonalistów i smakoszy wędzonego jedzenia.

Wędzarnia ogrodowa metalowa

Jej wygląd nie jest już tak efektywny, jak dwóch poprzednich wędzarni. Trzeba mieć na uwadze, że metal z uwagi na swoje właściwości fizykochemiczne, bardzo szybko się nagrzewa, ale również bardzo szybko stygnie.

Jakie są zalety kupna gotowej wędzarni ogrodowej?

Osoby, które nie chcą poświęcać swojego czasu na samodzielną budowę wędzarni ogrodowej, mogą śmiało zdecydować się na zakup gotowej wędzarni. Inwestycja ta nie wiąże się z żadnymi formalnościami. Największą zaletą tego rodzaju wędzarni jest ich mobilność, możliwość ustawienia w wybranym przez siebie miejscu oraz schowania w okresie jej nieużywania. Dzięki niewielkim gabarytom i małej wadze gotową wędzarnię przenośną będziemy mogli zabrać w dowolne miejsce, o ile nie będzie obowiązywał w nim zakaz grillowania, np. na działkę, nad jezioro, do znajomych.  Decydując się na gotowe rozwiązanie, warto zainwestować w wędzarnię, która wykonana będzie z najwyższej jakości materiałów gwarantujących trwałość konstrukcji na lata.

Przyszli użytkownicy gotowych wędzarni mogą zdecydować się na model odpowiednio dopasowany do ich oczekiwań i potrzeb. Do wyboru klientów są różne rodzaje gotowych wędzarni ogrodowych wykonane z różnych materiałów, np. wędzarnie gazowe, wędzarnie ze stali nierdzewnej. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również wędzarnie połączone z funkcją grilla (tzw.wędzarnie ogrodowe lokomotywy), cenione przez osoby niedysponujące dużą ilością miejsca.

wędzarnia

Jak należy przygotować się do wędzenia?

Przed wędzeniem zaleca się, aby przez około 2-3 dni mięso znajdowało się w solance sporządzonej z roztworu soli kamiennej, wody i przypraw (papryka, pieprz, czosnek, oregano). Przyjmuje się, że na 1 kg mięsa powinno przypadać 400 ml wody. Dzięki temu mięso zyska niepowtarzalny smak i aromat. Jest to tzw. peklowanie mięsa na mokro. Po wyjęciu z solanki mięso powinno zostać dokładnie wysuszone. Możliwe jest, aby częściowo proces suszenia odbywał się w wędzarni ogrodowej. W tej sposób efekt wędzenia będzie jeszcze lepszy.

Gdzie można kupić wędzarnię ogrodową?

Gotową wędzarnię ogrodową można zakupić w sklepach internetowych lub stacjonarnych specjalizujących się w sprzedaży asortymentu i wyposażenia ogrodowego. Sklep Landmann.pl oferuje swoim klientom szeroki wybór przenośnych wędzarni ogrodowych będących praktycznym i mobilnym rozwiązaniem dla wszystkich miłośników wędzonych, zdrowych i aromatycznych potraw. Produkty marki Landmann – największego producenta sprzętu ogrodowego i ogrodniczego w Europie, można nabyć zarówno w sklepie internetowym, jak i w sklepach stacjonarnych partnerów handlowych.