Całkowita abstynencja czy ograniczenie środka uzależniającego – co jest lepszym rozwiązaniem?

leczenie uzależnień gorzów wielkopolski

Uzależnienie od alkoholu to nieraz bardzo poważny problem, mogący zniszczyć życie pijącego człowieka. Taka sytuacja często wiąże się z utratą pracy, rodziny, przyjaciół, ale też z wieloma chorobami.

Aby więc do tego nie dopuścić, kluczowa jest walka z uzależnieniem. Nie zawsze kończy się ona zwycięstwem, ponieważ alkoholizm to przede wszystkim schorzenie psychiczne, z którym człowiek bez silnej woli nie będzie w stanie sam sobie poradzić.

Specjalistyczna pomoc

I tutaj właśnie kluczową rolę odgrywają terapeuci. To oni są w stanie pomoc alkoholikom jak nikt inny. Jednak w naszym społeczeństwie przyjęło się sądzić, że terapia to długa i nieustanna walka o wolność, najczęściej w jakimś zamkniętym ośrodku uzależnień. 

Natomiast nie zawsze musi tak być. Specjaliści służą pomocą wielu sytuacjach, a odwyk nie jest jedynym sposobem na poradzenie sobie z uzależnieniem. Leczenie uzależnień w Gorzowie Wielkopolskim wygląda w ten sposób, że nałogowiec może żyć swoim życiem albo zachowując całkowitą abstynencję, albo jedynie ograniczając alkohol. Obie te metody mają swoje plusy i minusy. Zobaczmy jakie.

Całkowita abstynencja

Zalety:

  • Zniwelowanie spożywania alkoholu do minimum pozwala uniknąć wielu chorób związanych z alkoholem, które bardzo często są śmiertelne, np. raka wątroby, trzustki, padaczki, zawału serca itp.
  • Po zaprzestaniu picia człowiek staje się dużo szczęśliwszy, gdyż alkohol, mimo że chwilowo poprawia nastrój, to po jego wchłonięciu do organizmu następuje gwałtowny spadek hormonów szczęścia, co przyczynia się nieraz do stanów depresyjnych.
  • Długoletnia abstynencja daje człowiekowi szansę na dzielenie się swoimi doświadczeniami i pomoc innym uzależnionym. Przebyta droga kreuje z niego pewnego rodzaju wzór, który dla tracących nadzieję alkoholików będzie autorytatywny.

Wady:

  • Mózg osób uzależnionych funkcjonuje inaczej, dlatego całkowita abstynencja jest dla nich czymś niemożliwym do zrealizowania. Przez to tracą oni motywację i silną wolę wracając do nałogu. Dlatego tak wiele prób abstynencji kończy się porażką.
  • Całkowity zakaz spożywania alkoholu często łączy się z odwykiem. Ludzie nie są w stanie sami poradzić sobie z presją społeczeństwa, przez co są zmuszeni do izolacji czy nawet ucieczki od problemów w zamkniętych ośrodkach. Nie jest to ani pożądane, ani korzystne, ponieważ mimo wyleczenia nałogu może zostawić psychiczne blizny.
  • Walka o abstynencję jest bardzo czasochłonna. Alkoholicy najczęściej dopiero po dwóch latach ciągłej trzeźwości przestają odczuwać skutki odstawienia, zwłaszcza te psychiczne związane z ciągłym głodem.

leczenie uzaleznien terapia naleczow

Ograniczenie alkoholu

Zalety:

  • Wiele osób nie chce lub nie jest w stanie utrzymać całkowitej abstynencji. Powściągliwość będzie dla nich zatem alternatywą, by jednak próbować wyjść z nałogu.
  • Człowiek uzależniony, obierając ścieżkę ograniczenia alkoholu, nie odczuwa na sobie tak dużej presji w towarzystwie. Może on się napić, jednak nie przekraczając ilości trzech drinków, ponieważ później nawet osoba nieuzależniona nie jest w stanie zachować umiaru.
  • Próba ograniczenia alkoholu często niesie za sobą podjęcie całkowitej abstynencji. Alkoholik, ograniczając picie przez dłuższy czas, bardziej wierzy w to, że uda mu się całkowicie zaprzestać spożywania trunków. I tak właśnie się dzieje.

Wady:

  • Metoda powściągliwego picia nie jest dla każdego. Niektóre osoby potrzebują całkowitej abstynencji, a jedynie ograniczając alkohol, oszukują oni siebie i bliskich, że wszystko mają pod kontrolą.
  • Osoby uzależnione myślą bardzo prostolinijnie – albo piją stale, albo w ogóle. Dlatego w próbach ograniczenia nie wiedzą oni dla siebie żadnych korzyści i nie chcą nawet spróbować zawalczyć.
  • Choć wiele osób przy ograniczeniu alkoholu decyduje się na abstynencję, to jest też część, która nie jest w stanie sobie tak wiele odmówić. Dla niektórych skuteczność tej metody jest zatem niewielka.

Który sposób lepszy?

Jak można zauważyć współczynnik plusów i minusów jest taki sam. Warto jednak dodać, że każdy może samodzielnie zweryfikować ten podział i dodać lub odjąć pewne kwestie.

Co jednak jest korzystniejsze dla uzależnionych? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Specjaliści leczenia uzależnień w Gorzowie Wielkopolskim częściej doradzają całkowitą abstynencję, jednak zaznaczając, że każdy człowiek jest inny.

Każdy musi poznać swój sposób picia – dlaczego i jak często pije, czemu pije i co czuje po wypiciu. Przedstawiając taki „alkoholowy dzienniczek” specjaliście, na pewno będzie on w stanie indywidualnie stwierdzić, co będzie lepsze dla uzależnionego i co pomoże mu wytrwać w trzeźwości.