Baner reklamowy – co na nim umieścić, by przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta?

banery reklamowe

Baner jest formą reklamy zewnętrznej, która należy do najbardziej powszechnej formy promowania produktów lub usług. Jej cechą podstawową jest umieszczanie jej poza miejscem zamieszkania jej potencjalnego odbiorcy, w przestrzeni publicznej. Należą do nich między innymi banery billboardy, plakaty, ulotki.

Reklama zewnętrzna szanuje wobec tego prywatność swojego odbiorcy, nie wkraczając nachalnie w jego przestrzeń prywatną.

Jakie cele przyświecają reklamie zewnętrznej?

Podstawowym celem reklamy jest promocja produktu lub usługi. Natomiast główną cechą i zaletą zewnętrznej jej formy jest docieranie do masowego odbiorcy i poddawanie go bodźcom płynącym z prezentowanych treści systematycznie i codziennie, w momencie mijania jej na ulicy, bądź w innym miejscu. Bez względu na jego skłonność do poddawania się treściom zawartym w reklamie, musi ją zauważyć i poddawać się nieustannie jej sile perswazyjnej, dlatego powinna być prosta, docierająca do każdego odbiorcy. Reklamowany produkt lub usługa funkcjonuje nieustannie w świadomości odbiorcy. Formą reklamy zewnętrznej jest billboard, plakat, afisz, citylight, czyli zawieszana na przystankach autobusowych tablica, najczęściej podświetlana od wewnątrz, diapazon, szyld, car wrapping, neon, infoscreen, czyli ekran telewizyjny dużych rozmiarów zawieszany na ścianach obiektów, a strip na dachu kiosku lub punktu handlowego.

Jak stworzyć baner przyciągający uwagę klienta?

Baner reklamowy jest nadal jedną z najpopularniejszych form reklamy i narzędziem promocji produktów i usług. Odpowiednio zaprojektowany powinien przyciągać przede wszystkim uwagę odbiorców i skupiać na nim ich spojrzenia, gdyż operuje przede wszystkim obrazem i dzięki niemu dociera do potencjalnego klienta. Z tego względu musi przedstawiać ciekawą grafikę i formę. Kolejną istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu banneru są kolory, zwykle intensywne i kontrastujące ze sobą. Natomiast slogan reklamowy powinien być krótki, prosty i zrozumiały. Często wykorzystuje się tu treści humorystyczne dla zainteresowania potencjalnych jego odbiorców. Istotną sprawą jest umieszczenie na nim loga reklamodawcy i jego danych kontaktowych, takich jak: numer telefonu, adres strony internetowej w celu szybkiego sprawdzenia przez potencjalnego klienta oferowanych produktów lub usług.

drukowanie banerów reklamowych (2)
Skorzystaj z usługi drukowania banerów reklamowych, umieść je w widocznych miejscach i zwiększaj rozpoznawalność marki.

Przy projektowaniu banneru należy zwrócić uwagę na jego format, który musi być uzależniony od wielkości miejsca jego prezentacji. Zbyt duży może przytłaczać swoimi rozmiarami i budzić negatywne odczucia u odbiorców. Przy projektowaniu tego typu reklam obowiązuje zasada minimalizmu. Umieszczanie zbyt wielu elementów może spowodować zagubienie głównego przesłania i celu reklamy. Przekaz powinien być prosty i komunikatywny, aby nie przytłoczył nadmiarem treści. Trzeba pamiętać, że są to tylko sekundy, które przechodzień może poświęcić na odczytanie banneru reklamowego. Wobec tego najlepiej sprawdzą się tu krótkie hasła, nakłaniające do podjęcia jakiegoś działania, aktywności. Warto, projektując tego typu produkt, pamiętać o wykorzystaniu kolorystyki kojarzącej się z firmą reklamodawcy, bądź jego materiałami reklamowymi lub promocyjnymi. To pozwoli stworzyć spójny i jednolity przekaz dla potencjalnych klientów. Ostatnią i niezwykle ważną kwestią jest jego lokalizacja, ponieważ od miejsca prezentacji baneru zależy sukces reklamy i reklamodawcy.

Najlepsze miejsce na reklamę zewnętrzną

Technika reklamy zewnętrznej stosowana jest w przestrzeni publicznej. Dzięki niej można dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, stąd najlepszym miejscem na tego typu reklamę są ruchliwe strefy przestrzeni miejskiej, takie jak: ulice, pobocza autostrad, chodniki. Innymi z kolei są wnętrzach z dużym natężeniem ruchu, do których należą: pociągi, autobusy miejskie, metro, hipermarkety, galerie handlowe, kina, restauracje, puby.

Banery są nadal skuteczną i najbardziej rozpowszechnioną formą reklamy zewnętrznej.