Aranżowanie ogrodu – co należy wykorzystać?

schody granitowe poznań

Prawie każda osoba marząca o własnym domu łączy to pragnienie z chęcią posiadania własnego ogrodu. Kawałka prywatnej zieleni, gdzie można wyjść co rano i dobrze nastawić się na cały dzień. Natomiast popołudniami i w weekendy spędzać tam czas na spotkaniach z przyjaciółmi i relaksujących drobnych pracach.

Jednak posiadanie ogrodu to także różne obowiązki, a praca z nimi związana nie zawsze jest lekka. Dotyczy to zwłaszcza tych ogrodów, które są zawsze zadbane i dopracowane zgodnie z gustem właścicieli. Przycinanie trawnika, przesadzanie roślin, czyszczenie i konserwacja mebli ogrodowych, to wszystko rzeczy, które trzeba wykonywać regularnie kiedy ogród jest już gotowy. Najpierw jednak trzeba go zaprojektować, odpowiednio rozplanować i urządzić. Podobnie jak w przypadku mieszkania czy domu można skorzystać tutaj z pomocy specjalistów, zajmujących się aranżacją ogrodów.

Dodatki granitowe w ogrodzie

Zagospodarowanie przestrzeni ogrodowej to nie tylko posadzenie kilku krzewów i kwiatów. Aby wszystko wyglądało naprawdę estetycznie i efektownie trzeba zachować odpowiednie odległości, pomyśleć o dodatkowych elementach takich jak skalniak czy oświetlenie ogrodowe, nadać swojemu ogrodowi charakter i styl. Architekci ogrodowi wykonują swoje projekty zgodnie z podanymi wskazówkami, uwzględniając różne elementy które właściciel ogrodu chciałby w nim mieć. Czasami zamówienia są też bardziej ogólne – na przykład na ogród w stylu angielskim lub według zasad feng shui. Wówczas projekt tworzony jest na zasadzie konsultacji i akceptacji kolejnych jego etapów.

schody granitowe poznań

Wykonanie projektu można również powierzyć specjalistom, zwłaszcza jeżeli jest bardziej skomplikowany i wymaga specjalnych prac, na przykład wykonania oczka wodnego. Potrzebne są wówczas nie tylko specjalne umiejętności, ale również odpowiedni sprzęt. Najwygodniej jest, jeśli zarówno wykonaniem projektu, jak i jego realizacją zajmuje się ta sama firma. Łatwiej przewidzieć pewne sytuacje już na etapie projektowania, jeżeli ma się również doświadczenie praktyczne.

Oczywiście można również samemu zając się aranżacją ogrodu. Wiele osób właśnie po to chce mieć własny ogród, żeby spędzać w nim sporo czasu na planowaniu jego wyglądu, przesadzaniu, plewieniu itp. Wymaga to pewnych umiejętności ogrodniczych, ale przede wszystkim miłości do roślin, zieleni i aktywnego wypoczynku.

Kamień ogrodowy

Posiadanie pięknego ogrodu jest ambicją wielu posiadaczy działek. I nic dziwnego – ogród to nie tylko miejsce, które pięknie się prezentuje, ale stanowi on także idealne otoczenie, w którym można odpocząć i zrelaksować się. Piękne ogrody stały się tak popularne, że wielu ludzi decyduje się skorzystać z usług profesjonalistów w dziedzinie ich projektowania. Większość z nas jednak z sukcesem urządza swój ogród samodzielnie.

Z pomocą przychodzą nam sklepy ogrodnicze, w których można znaleźć mnóstwo pomysłów ma urządzenie przestrzeni wokół domu oraz sprzętu służącego do jej pielęgnacji. W aranżacji ogrodu często wykorzystujemy kamień, zarówno sztuczny jak i naturalny. Ten drugi jest nieco droższy, ale jest to materiał ekologiczny, o dużej trwałości, który może posłużyć przez kilkadziesiąt lat. Z kolei sztuczny kamień ozdobny jest nieco mniej trwały, ale za to tańszy i wizualnie bardzo podobny do naturalnego surowca. Jeśli chodzi o kamień naturalny, to w budownictwie korzysta się głównie z marmuru, granitu, łupku, piaskowca, wapienia i porfiru.

Wykorzystując kamień naturalny np. do ułożenia powierzchni chodnika czy wokół oczka wodnego, warto skorzystać z usług firmy kamieniarskiej, której pracownicy będą w stanie się tym profesjonalnie zająć. Ułożenie tego materiału samodzielnie jest bowiem o wiele trudniejsze niż np. kostki brukowej, gdyż elementy kamienne nie są identyczne i często trzeba je przycinać aby do siebie pasowały. Firmy kamieniarskie świadczą także usługi w zakresie konserwacji powierzchni z kamienia.

Kamień był stosowany w budownictwie od początku istnienia tej sztuki ze względu na to, że przed tysiącami był najtwardszym dostępnym materiałem. Jest używany do dziś, tyle że w mniejszym stopniu. Jest za to uważany za surowiec wyjątkowo szlachetny, symbol trwałości i niezmienności.
Wykończenia kamienne nadają miejscom szlachetności i eleganckiego, wytwornego stylu. Używa się ich zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Kamień jest wyjątkowo trwały, solidny, odporny na mróz, wysokie temperatury i zabrudzenia. Właśnie te cechy zdecydowały o jego popularności.