Agrotkanina w twoim ogrodzie

agrotkanina

Agrotkanina to specjalne, naturalne tworzywo, wykorzystywane w pracach ogrodowych. Jest ono umieszczane w ogrodzie pod doniczkami, korą drzewną, lub skalnikami. Funkcje, jakie pełni agrotkanina, pozwalają przede wszystkim na zapobieganie rozrastania się chwastów. Tkanina taka używana jest w przypadku urządzania ogrodu i sadzenia nowych roślin. Jest ona polecana ze względu na swoje właściwości i zalety.

Rodzaje agrotkaniny dostępne na rynku

Agrotkaniny dostępne są w kolorach zielonych i brązowych, często szarych białych i czarnych. Kolor zależny jest od tego, co znajdzie się na agrotkaninie. Nie zawsze bowiem agrotkaniny stosowane są przy sadzeniu np. trawy lub zielonych roślin. Często także wykorzystuje się je pod rozsypaną korę drzewną, mającą pełnić wizualną funkcję. Poza tym, białe kamyczki znajdują się na agrotkaninie. Dzięki jej obecności, spod kamyczków lub spod kory drzewnej nie wyrasta trawa oraz chwasty. Istotne jest odpowiednie zastosowanie tkaniny, dobranie jej pod względem koloru i grubości. Wiele typów agrotkanin posiada specjalne kratki, które ułatwiają nam sadzenie kwiatów. Dzięki naturalnym włóknom, agrotkanina może sama ‘oddychać’ oraz przepuszczać wodę bez obawy nastąpienia procesu gnicia.

Agrotkanina należy do bardzo popularnych elementów stosowanych w ogrodzie – możemy ją zatem kupić w różnych dobrych sklepach ogrodniczych. Przy wybieraniu właściwego typu agrotkaniny, należy zwrócić uwagę na to, czy będzie ona odpowiednia do naszego ogrodu. Tworzywo to jest szeroko dostępne ze względu na swoje zalety i właściwości. Istotne jest wybranie odpowiedniej długości materiału oraz koloru. W przypadku zakładania ogrodu, przekopywania go oraz zakładania skalniaków, sadzenia roślin czy trawy, maty tego rodzaju będą niezastąpione. Tworzywo to jednak nie eliminuje chwastów – agrotkanina zapobiega ich wyrastaniu. Każdy ogród, w którym znajdują się płachty z agrotkaniny, będzie pozbawiony chwastów, a szanse na ich pojawienie się będą równe minimum. Konieczne jest dobranie tkaniny pod względem grubości, koloru, długości i ewentualnych dodatków – np. pasków, które są pomocne w przypadku sadzenia roślin.

agrotkanina
Uprawie roślin sprzyja odpowiednia ochrona gleby – agrotkanina zapewnia dobre warunki do wzrostu roślin.

Zalety wykorzystania mat w ogrodzie

Zalety, które posiada agrotkanina, są dość liczne. Po pierwsze, jej funkcją jest hamowanie rozrostu chwastów w naszym ogrodzie. Poza tym, taka mata podnosi temperaturę wody, co sprzyja porostowi roślin, warzyw itp. Płachty te również wpływają pozytywnie na wilgotność gleby. Nie ulegają one żadnym procesom gnicia, są w stanie przepuszczać wodę i oddychać. Dodatkową zaletą jest różnorodność kolorystyczna. Zielone, czarne, brązowe czy białe odcienie umożliwiają nam wykorzystać je praktycznie w każdym miejscu w naszym ogrodzie. Ze względu na szerokie właściwości tkanin, są one coraz bardziej popularne. Agrotkaniny mają wiele zastosowań, dzięki czemu można ich użyć w każdym ogrodzie.