Rwa kulszowa to dolegliwość, która dotyka osoby w różnym wieku, niezależnie od płci. W jaki sposób objawia się to schorzenie i jakie są najskuteczniejsze metody jego leczenia?
Jak objawia się rwa kulszowa?
Rwa kulszowa (łac. ischias) jest schorzeniem związanym z podrażnieniem lub uszkodzeniem nerwu kulszowego bądź jego korzeni. Objawia się rozdzierającym, ciągnącym lub kłującym bólem występującym w okolicy nerwu kulszowego, promieniującym od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa i pośladka, przez tylną powierzchnię uda i łydkę aż do stopy. Dolegliwościom tym mogą towarzyszyć spowodowane uciskiem nerwów objawy natury neurologicznej, takie jak osłabienie mięśni, zaburzenia czucia na skórze kończyny, mrowienie, drętwienie i niedowład stopy, a także osłabienie odruchów. Rwa kulszowa atakuje zwykle tylko jedną stronę ciała. Ból często utrudnia wstanie i nasila się podczas przyjęcia pozycji powodującej większe podrażnienie korzeni, przy niewielkich ruchach kręgosłupa, chodzeniu, a także przy kaszlu i kichaniu.
Czym najczęściej jest spowodowana rwa kulszowa?
Rwa kulszowa spowodowana jest najczęściej uciskiem na korzenie nerwowe w kanale kręgowym, wywoływanym przez zwyrodniały krążek międzykręgowym, skutkującym tak zwanym bólem korzeniowym, potocznie określanym zapaleniem korzonków.
-
Czym są krążki międzykręgowe?
Krążki międzykręgowe stanowią element chrzęstno-włóknisty kręgosłupa. Są zbudowane z pierścienia włóknistego otaczającego elastyczne jądro miażdżyste i kształtem przypominają dyski. Ich funkcja polega na łączeni poszczególnych trzonów kręgowych, a także na przenoszeniu i amortyzacji obciążeń, na jakie narażony jest kręgosłup. Proces zwyrodnienia krążków międzykręgowych przebiega etapami. Pierwszym jest dyskopatia, rozpoczynająca się w okresie dojrzewania i postępująca z wiekiem. Zmiany chorobowe w obrębie całego kręgosłupa określane są chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Na skutek nadmiernego obciążenia może dojść do pękania włókien pierścienia włóknistego i przesuwania jądra miażdżystego krążka międzykręgowego do tyłu. Powoduje to ostre bóle kręgosłupa.
Kto jest najbardziej narażony na występowanie rwy kulszowej?
Rwa kulszowa zaliczana jest do grupy chorób cywilizacyjnych. Schorzenie to związane jest z trybem i higieną życia, rodzajem i sposobem wykonywania pracy zawodowej oraz aktywnością fizyczną człowieka. Najbardziej narażonymi na występowanie rwy kulszowej są osoby prowadzące siedzący tryb życia, pozostające przez dłuższy czas w wymuszonej pozycji, własnoręcznie przenoszące ciężkie przedmioty, a także cierpiące z powodu otyłości.
Metody leczenia rwy kulszowej
Osoby doświadczające objawów, które mogą wskazywać na wystąpienie rwy kulszowej, powinny jak najszybciej odbyć konsultację ze specjalistą. Lekarz zaleca stosowne leczenie zachowawcze, przybierające formę farmakoterapii i rehabilitacji, w określonych wypadkach może on zdecydować o wdrożeniu leczenia operacyjnego.
-
Leczenie zachowawcze rwy kulszowej
- Farmakoterapia
Leczenie zachowawcze rwy kulszowej polega na przyjmowaniu środków przeciwbólowych, podawanych doustnie lub w formie zastrzyku, a także leków rozluźniających mięśnie i uspokajających.
- Rehabilitacja
W ramach leczenia tego typu zalecana jest także rehabilitacja, której program należy dobrać do indywidualnych potrzeb pacjenta. Odpowiednie ćwiczenia i zabiegi fizykoterapeutyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia przewlekłego bólu. W walce z rwą kulszową niezwykle istotne jest odciążenie kręgosłupa i unikanie czynności mogących powodować zaostrzenie objawów schorzenia.
Leczenie operacyjne rwy kulszowej
Wdrożenie leczenia operacyjnego rwy kulszowej konieczne jest tylko w wypadku około 2%–10% pacjentów cierpiących z powodu tego schorzenia. Do zabiegu kwalifikują towarzyszące silnemu bólowi niedowłady kończyn dolnych oraz guzy lub ropnie. Mogą być mu również poddani pacjenci wykazujący odporność na działanie leków przeciwbólowych. Operacja zmniejsza ucisk i stabilizuje trzony kręgów, nie wpływa jednak na proces zwyrodnieniowy, dlatego leczenie tego typu przynosi najlepsze efekty w wypadku ostrej postaci rwy kulszowej. Przy przewlekłej formie tego schorzenia ma znacznie mniejszą skuteczność. Po przebytej operacji pacjentom zalecana jest rehabilitacja, która pozwala zmniejszyć ryzyko nawrotów rwy kulszowej.
Leczenie rwy kulszowej w Gdańsku
Leczeniem rwy kulszowej w Gdańsku zajmuje się Centrum Rehabilitacji i Leczenia Kręgosłupa Spine. Placówka oferuje kompleksowe i specjalistyczne podejście do terapii schorzenia. Dla każdego pacjenta przygotowany zostaje indywidualny plan leczenia uwzględniający jego potrzeby i wymagania. Centrum Spine korzysta z nowoczesnych i najbardziej skutecznych metod terapeutycznych, które pozwalają osobom cierpiącym z powodu rwy kulszowej wrócić do zdrowia i w znacznym stopniu poprawiają ich komfort życia.