Suchość oczu a soczewki – jaki tryb noszenia najlepiej wybrać?


Zespół suchego oka to na ogół dolegliwość będąca przeciwwskazaniem do noszenia soczewek, zdarza się jednak, że mimo to niektórzy chcą je aplikować. Jak to pogodzić? Okazuje się, że jest to możliwe, jednakże pod warunkiem przestrzegania określonych zasad. Jakie to zasady? Kto najczęściej zmaga się z zespołem suchego oka? 

Zespół suchego oka – dolegliwość naszych czasów

Nietrudno się domyślić, że pojawienie się nadmiernej suchości oka jest przede wszystkim efektem zbyt długiego przesiadywania przed ekranem – niezależnie od tego, czy chodzi o ekran smartfona, telewizora czy laptopa. Według szacunków okulistów nawet 35% populacji może się zmagać z tą dolegliwością. Jakie są jeszcze inne przyczyny występowania suchości oka?

W grupie zwiększonego ryzyka są kobiety będące przed menopauzą, osoby zmagające się z dolegliwościami dermatologicznymi, neurologicznymi, lub też immunologicznymi. Ryzyko jej wystąpienia podnosi również zażywanie leków obniżających ciśnienie krwi, antykoncepcyjnych, antydepresyjnych lub też przeciwarytmicznych. Innymi czynnikami ryzyka są papierosy lub przebycie laserowej operacji wzroku. 

Jakie soczewki przy zespole suchego oka?

Najlepszym wyborem są soczewki jednodniowe, ze względu na największą higienę. Jeśli zaś chodzi o materiał, możemy wybierać pomiędzy soczewkami twardymi i miękkimi. Soczewki miękkie powinny odznaczać się wysoką przepuszczalnością tlenu, a dla osób borykających się z suchymi oczami, zaleca się dodatkowo wybranie soczewek z zawartością nawilżającego kwasu hialuronowego. 

Dlaczego dobrym wyborem mogą być soczewki twarde? Często mówi się o nich, że są mniej komfortowe w noszeniu, warto jednak wspomnieć o pewnej kwestii. Soczewki zawierają w sobie duże ilości wody, którą z czasem tracą. W związku z tym mogą one mieć tendencję do pobierania filmu łzowego z oka, dodatkowo pogłębiając suchość oczu. Zastosowanie soczewek twardych zmniejsza ryzyko takiej sytuacji, choćby dlatego, że mają one o wiele mniejszą skłonność do pobierania wilgoci, nie pogłębiając tym samym uczucia suchości. 

Niezależnie jednak od tego, na jakie soczewki kontaktowe się zdecydujesz, zaopatrz się w dobre krople do oczu. Koniecznie jednak upewniaj się, czy mogą być one stosowane przy noszeniu soczewek kontaktowych. Najlepszym wyborem będą produkty pozbawione konserwantów, by nie podrażniać powierzchni oka. 

Najważniejsze zasady noszenia soczewek przy zespole suchego oka

  • Soczewki nie będą dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy nosić je przez cały czas. Bardziej zalecane jest zakładanie ich tylko na określone okazje, a jeśli chcemy je nosić na co dzień, niech będą to tylko określone godziny, a w pozostałym czasie pozostańmy przy okularach. Inaczej moglibyśmy zbytnio przeciążyć oczy. Podobnie rzecz się ma z pracą przed ekranem. 
  • Zawsze po zdjęciu soczewek na noc, pamiętamy o wpuszczeniu na powierzchnię oka kropli nawilżających, co pomoże ukoić uczucie suchych, podrażnionych oczu i umożliwi im lepszą regenerację podczas snu.  

suchość oka a soczewki

  • Nie przekraczamy czasu noszenia określonej pary soczewek. Nie nosimy soczewek jednodniowych np. przez dwa dni. 
  • Jeśli nosimy soczewki inne niż jednodniowe, pamiętajmy o regularnej wymianie pojemniczka i jego codziennej dezynfekcji
  • Rezygnujemy z soczewek podczas wszelkich infekcji (grypa, przeziębienie), aby nie stwarzać przeniesienia zarazków do oczu. W przypadku infekcji oka soczewka byłaby tylko dodatkowym elementem podrażniającym. 
  • Soczewki dobieramy tylko w konsultacji z okulistą. Nigdy nie robimy tego samodzielnie!
  • Nie zapominamy o stosowaniu kropel.
  • Dbamy o regularne kontrole wzroku u okulisty lub optometrysty. 

Suchość oka to problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Siedzący tryb życia obciąża nasze oczy, utrudniając im często utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Jeśli zmagamy się z tą dolegliwością, a mimo to chcemy nosić soczewki, pamiętajmy, że będą one dla oczu kolejnym obciążeniem. Konieczne jest zatem restrykcyjne przestrzeganie zasad, tak, by nie nie pogorszyć ich stanu jeszcze bardziej.