Kieszonkowy przewodnik po sondach do obrabiarek CNC

instrukcja

Aktualnie przemysł mocno się rozwija, czego przyczyną było z pewnością zastąpienie ludzi maszynami i automatyzacja produkcji. Obrabiarki CNC to wynalazek, który z pewnością wyniósł współczesną produkcję na zupełnie nowy poziom.

To właśnie dzięki nim możliwe jest tworzenia różnego rodzaju produktów i komponentów w bardzo precyzyjny i szybki sposób. Są to więc urządzenia, bez których współczesne firmy produkcyjne nie mogłyby działać tak sprawnie i wydajnie. Użytkowanie obrabiarek CNC nie ogranicza się jednak wyłącznie do samych maszyn, ponieważ do ich prawidłowego działania, niezbędne jest wykorzystywanie różnego rodzaju dodatkowych akcesoriów, które to umożliwią. Jednym z takich dodatków są z pewnością sondy do obrabiarek CNC. Warto więc wiedzieć czym są tego typu sondy, jak działają i jakie istnieją ich rodzaje?

Czym są sondy do obrabiarek CNC?

Obrabiarki CNC to specjalistyczne urządzenia sterowane numerycznie, które służą do wycinania różnego rodzaju elementów z metalu, drewna lub tworzyw sztucznych przy zachowaniu bardzo wysokiej precyzji. Jednak aby urządzenia te mogły działać z tak dobrą dokładnością, konieczne jest zastosowanie sond do obrabiarek CNC, które dopilnują tego, aby produkowany element był zgodny z założeniami projektowymi. Są to niewielkie urządzenia pomiarowe, które dostarczałam danych geometrycznych niezbędnych do zweryfikowania jakości danego wyrobu pod kątem zgodności z projektem i obowiązującymi normami. Sondy pomiarowe CNC są niezbędne w procesie kontroli jakości finalnego wyrobu. Charakteryzują się one wysoką precyzją działania i łatwością obsługi, przez co pozwalają na osiągnięcie bardzo wysokiej jakości oraz powtarzalności produkcji. Sondy do obrabiarek CNC pozwalają na sprawdzenie gotowego wyrobu pod kątem wymiarów czy też różnego rodzaju właściwości i porównania ich z projektem, na podstawie którego zostały stworzone. Ponadto sondy te pozwalają także skontrolować dany produkt i porównać jego parametry z normami przyjętymi przez daną firmę produkcyjną. 

Jakie istnieją urządzenia pomiarowe do maszyn?

Użytkując obrabiarki CNC, warto wiedzieć jakie urządzenia pomiarowe można wykorzystać, aby zwiększyć jakość i dokładność produkcji różnego rodzaju wyrobów za pomocą tego typu maszyn. Podstawowymi narzędziami pomiarowymi są oczywiście m.in. suwmiarki, średnicówki, głębokościomierze, mikrometry, czujniki zakażone, liniały, wysokościomierze, szczelinomierze i wszelkiego rodzaju inne narzędzia pozwalające na przeprowadzenie ręcznych pomiarów gotowego produktu. Korzystanie z tego typu narzędzi jest jednak bardzo czasochłonne i często niezbyt dokładne. Z tego względu znakomitym rozwiązaniem są różnego rodzaju urządzenia pomiarowe do maszyn, które za pomocą bardzo precyzyjnej głowicy pomiarowej mogą dokonać niezbędnych pomiarów, zachowując przy tym bardzo wysoką precyzję i szybkość działania. Obecnie w produkcji różnego rodzaju wyrobów z wykorzystaniem obrabiarek CNC wykorzystuje się sondy stykowe, które poprzez dotyk pozwalają na wykonanie różnego rodzaju niezbędnych pomiarów. Oprócz tego można również spotkać sondy pomiarowe CNC, działające na bazie lineału magnetycznego lub takie wyposażone w enkoder optyczny. Każde z tych rozwiązań ma trochę inne właściwości i cechy, wiec sprawi się w innych zastosowaniach. Jednak bez względu na to, warto pamiętać o tym, że mimo wysokiej precyzji działania obrabiarek CNC, niezbędne jest kontrolowanie finalnego wyrobu po to, aby uzyskać najwyższą jakość i powtarzalność produkcji, co z pewnością przyczyni się do większego sukcesu firmy. 

instrukcja

Jak działa sonda CNC?

Sondy CNC to niewielkie urządzenia pomiarowe o bardzo dużych możliwościach i doskonałej precyzji. Ich zadaniem jest weryfikowanie tego, czy dany wyrób produkowany za pomocą obrabiarki CNC jest zgodny z projektem lub też normami, jakie przyjęła dana firma. Sondy pomiarowe mogą pomagać w identyfikacji i ustawieniu przedmiotów obrabianych, monitorowaniu stanu powierzchni danego elementu, weryfikowaniu wymiarów gotowych wyrobów, kontrolowaniu ich jakości czy nawet sprawdzaniu stanu zużycia narzędzia wykorzystywanego podczas obróbki. Zazwyczaj urządzenia te działają w oparciu o dotyk, co oznacza, że za pomocą bardzo precyzyjnej i czułej głowicy pomiarowej wykonują one niezbędne pomiary. Gdy głowica dotknie powierzchni elementu obrabianego jest to moment, kiedy zapisuje ona dany wymiar. Tego typu urządzenia to tzw. sondy stykowe, które są najczęściej wykorzystywane w firmach produkcyjnych wykorzystujących obrabiarki CNC.