Jak terapia inwersyjna wpływa na zdrowie?

ból

Początki terapii inwersyjnej polegającej na rozciąganiu odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz innych części ciała sięgają starożytności. Już 3 tysiące lat przed naszą erą w starożytnym Egipcie wieszano pacjenta do góry nogami w celu poprawy jego zdrowia. Metoda ta znana i stosowana jest w medycynie od tysięcy lat. Za ojca terapii inwersyjnej uznaje się Hipokratesa, który w V wieku opisał przeprowadzenie trakcji kręgosłupa, polegającej na odciąganiu od siebie powierzchni stawowych, sąsiadujących ze sobą kręgów za pomocą drabiny, do której przywiązał pacjenta i unosił go do góry.

Na czym polega terapia inwersyjna?

Terapia inwersyjna polega na zawieszeniu pacjenta do góry nogami. Pozycja taka doskonale rozciąga lędźwiowy odcinek kręgosłupa, co wpływa odprężająco na wszystkie stawy i mięśnie położone poniżej punktu zaczepienia. Współcześnie stosuje się do tego rodzaju terapii ławki grawitacyjne lub buty grawitacyjne, które umożliwiają zawieszenie się na drążku. Zakup tego rodzaju sprzętu jest niższy niż koszt zabiegów rehabilitacyjnych u fizjoterapeutów. Pacjent dzięki ławce grawitacyjnej może stosować tę metodę w momencie odczuwania dolegliwości bólowych ze strony lędźwiowej części kręgosłupa, promieniujących do nogi lub bólu pleców. 

Jakie są korzyści z prowadzenia terapii inwersyjnej?

Podjęcie terapii inwersyjnej przynosi wiele korzyści. Ćwiczenia na ławce inwersyjnej w pozycji do góry nogami odciążają kręgosłup, czego efektem jest powrót do sprawności, likwidacja bólu pleców i w ogóle pozytywny wpływ na kręgosłup. Zwiększają one świadomość własnego ciała i jego elastyczność, co poprawia sprawność umysłową, polepsza zachowanie równowagi i orientację. Poza tym poprawia się krążenie, wzmacniają więzadła, następuje redukcja stresu i polepsza się samopoczucie. 

Co to jest ławka inwersyjna grawitacyjna?

Ławka inwersyjna nazywana również grawitacyjną jest sprzętem medycznym, który służy do przeprowadzania terapii. Zawdzięcza swoją nazwę inwersji, oznaczającej w języku łacińskim odwrócenie. Stanowi wyposażenie najczęściej klinik, sanatoriów i ośrodków rehabilitacyjnych. Korzystanie z tego rodzaju sprzętu jest znacznie prostsze niż z butów grawitacyjnych, dlatego chętniej wykorzystuje się ją do przeprowadzania terapii inwersyjnej. Pacjent przybiera w trakcie ćwiczeń pozycję głową w dół, co ma pozytywny wpływ na kręgosłup i rozluźnia mięśnie. Wiele modeli ławek inwersyjnych można łatwo rozłożyć i złożyć, a także przetransportować z powodu niewielkiej wagi sprzętu. 

W jakich przypadkach korzysta się z ławki inwersyjnej grawitacyjnej?

Celem terapii inwersyjnej jest wzmocnienie górnej części ciała. Jej działanie jest jednak zdecydowanie szersze. Może z niej korzystać niemal każdy po konsultacji z lekarzem, gdyż są przeciwwskazania do podejmowania terapii tą metodą. Ćwiczenia na ławce polecane są w przypadkach leczenia dyskopatii, rwy kulszowej, przewlekłych bólów kręgosłupa, degeneracji krążka międzykręgowego, zwyrodnień kręgosłupa. Skuteczność tej metody potwierdzają badania, które dowodzą korzystnego działania ławki grawitacyjnej w problemach z kręgosłupem i wielu innych schorzeniach. 

ból

Z jakich materiałów wykonane są ławki inwersyjne grawitacyjne?

Ławki inwersyjne grawitacyjne ze względu na status mebla medycznego muszą zapewniać bezpieczeństwo pacjentom, dlatego są stabilne i wygodne. Stoły marki Ecopostural posiadają stabilną konstrukcję, mocne uchwyty i pasy stabilizujące. Umożliwiają wykonanie ćwiczeń z głową w dół i bezpieczny i łatwy powrót do pozycji pionowej. Dla bezpieczeństwa wzmocniono je włóknem węglowym oraz wyposażono w antypoślizgowe stabilizatory, a także nylonowy pas zabezpieczający. Klient ma możliwość dopasowania koloru tapicerki do gabinetu lub domu. 

Jak korzystać z ławki inwersyjnej grawitacyjnej w domu?

Ławka inwersyjna do trakcji kręgosłupa może być wykorzystywana nie tylko w gabinetach fizjoterapeutów, ale również w domu. Intensywność i długość zabiegów rehabilitacyjnych powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb każdej osoby podejmującej tego rodzaju terapię. W początkowym okresie zabieg nie powinien przekraczać jednej do trzech minut. Następnie wydłuża się czas ćwiczeń do nawet 15 minut. W zależności od potrzeb użytkownika z ławki inwersyjnej grawitacyjnej można korzystać dwa razy dziennie. Podczas zabiegu pacjent powinien koncentrować się na rozluźnieniu mięśni i oddechu, a osoby zaawansowane w podejmowaniu tego rodzaju terapii mogą wykonywać dodatkowe ćwiczenia w postaci brzuszków lub obrotów, wspierając w ten sposób również stawy i mięśnie.