Grill ogrodowy elektryczny – z pokrywą czy bez?

grill

Grillowanie wspólnie z bliskimi wpisało się już dawno temu w wakacyjny krajobraz Polski. Podwórko bez grilla – czy to żeliwnego, stalowego, betonowego lub jakiegokolwiek innego jest dziś dosyć rzadko spotykanym zjawiskiem. Swoistą nowością na rynku stał się grill elektryczny. Do wyboru są zarówno modele z pokrywą, jak i bez niej. Jakie są wady i zalety obu rodzajów?

Grill ogrodowy elektryczny bez pokrywy

Zalety

Grill bez pokrywy będzie wystarczający w sytuacji, gdy zabierzesz się za przygotowywanie mniej skomplikowanych dań, takich jak kiełbaski lub szaszłyki. Dodatkowo brak pokrywy sprawia, że danie masz praktycznie cały czas na oku, dzięki czemu możesz nieco więcej uwagi poświęcić gościom, zamiast co chwila zaglądać pod pokrywę i sprawdzać wszystkie parametry.

Wady

Brak pokrywy w grillu nie tłumi zapachów potraw na nim przygotowywanych, co dla biesiadników może być plusem i podnosić apetyt, lecz zdarza się, że sąsiedzi mogą mieć odmienne zdanie. Do tego dochodzą również warunki pogodowe. Stosowanie grilla elektrycznego ogrodowego możliwe jest przede wszystkim w ciepłe, słoneczne dni, inaczej lepiej będzie grillować na zadaszonym tarasie.

Grill ogrodowy elektryczny z pokrywą

Zalety

Wybierając model z pokrywą, zyskujesz znacznie szersze możliwości przygotowywania potraw. Modele z pokrywą umożliwiają m.in. gotowanie i duszenie potraw, dzięki czemu nie musisz rezygnować z grilla, nawet będąc na diecie. Wybór modelu grilla z pokrywą poszerza możliwości również z zakresu korzystania z akcesoriów takich jak kamień do pieczenia pizzy, czy też stojak na żeberka. Grill z pokrywą pozwala na dużo bardziej precyzyjne i równomierne rozprowadzenie ciepła w potrawie.

Wady

Jeśli chodzi o grille elektryczne ogrodowe z pokrywą, trudno mówić tutaj o wadach. Można tutaj odnieść się co najwyżej do sporu pomiędzy miłośnikami klasycznego, węglowego grilla a tymi, którzy zdążyli przekonać się do jego elektrycznej wersji. Pojawiają się głosy, że potrawy z grilla elektrycznego nie smakują tak, jak te z grilla “klasycznego”, a także zarzuty o to, że grill elektryczny nie zapewnia tego samego klimatu z uwagi na brak dymu. Niemniej jednak zarzuty te będą niewątpliwym plusem dla osób ceniących sobie zdrową obróbkę termiczną posiłków, a także grillowanie w nowym, ekologicznym  stylu.

Grill ogrodowy elektryczny – jakie są ceny?

Najprostsze modele grilla ogrodowego elektrycznego możesz kupić już za ok. 200-600 zł. Są jednak również modele mocno rozbudowane o różne dodatkowe funkcje, których cena może przekraczać nawet 4000 zł. Warto jednak postawić na kompromis pomiędzy ceną a jakością, szczególnie jeśli szukasz grilla, który ma służyć Ci dłużej, niż przez jeden sezon, i zainteresować się grillami z uśrednionej półki cenowej, których koszt oscyluje w okolicy 2000 zł.

Są to modele oferujące m.in. szeroki zakres temperaturowy – nawet od 50 do 300oC, przy czym możesz ją na bieżąco kontrolować poprzez wbudowany w pokrywę termometr, a także masz możliwość bezpośredniej kontroli temperatury potrawy poprzez termometry dołączone do zestawu.

Dlaczego warto zdecydować się na grill ogrodowy elektryczny?

Grill elektryczny jest dobrym rozwiązaniem z uwagi na to, że można z niego korzystać nawet na niewielkiej przestrzeni. Nie wydziela on dymu, nie ma więc ryzyka, że będziesz przeszkadzać sąsiadom podczas szykowania aromatycznych potraw na balkonie. Plusem jest też możliwość grillowania bez względu na pogodę, jeśli tylko masz możliwość ulokowania grilla pod bezpiecznym zadaszeniem.

grill

Grill elektryczny, zarówno z pokrywą, jak i bez niej, ma całkiem dużo zalet. Kluczowe jest zastanowienie się nad swoim stylem grillowania i dobranie najlepszego rozwiązania dla siebie.