Bramy szybkobieżne w służbie przemysłu


Popularność bram szybkobieżnych zdecydowanie wzrosła w ostatnich latach, pokazując doskonale jak bardzo ceni się dziś nie tylko wysoką wytrzymałość i dostosowanie bram do różnego rodzaju warunków pracy, ale też ich bezpośredni wpływ na dynamikę działania obiektów przemysłowych i oszczędności energetyczne, jakie można za pomocą bram wygenerować. Bramy szybkobieżne z folii PVC znajdują dziś zastosowanie w branżach spożywczej, chemicznej i farmaceutycznej, ale też w różnorodnych warsztatach, myjniach samochodowych, magazynach, halach produkcyjnych i przestrzeniach handlowych, gdzie z powodzeniem odgradzają od siebie poszczególne pomieszczenia. Gdzie i w jakim celu stosuje się dziś różnorodne bramy szybkobieżne? Jakie wartości mogą zaoferować dla współczesnego przemysłu?

Najważniejsze wymagania dla bram przemysłowych

Aby można było mówić z powodzeniem o przystosowaniu bram szybkobieżnych do przemysłowych warunków pracy warto na początek zastanowić się jakie wymagania stawia się dziś przed jakimikolwiek bramami stosowanymi przez różne gałęzi przemysłu. Jednym z takich wymagań, a jednocześnie najważniejszych cech dobrych bram przemysłowych jest ich wytrzymałość zarówno na czynniki zewnętrzne, jak i uszkodzenia mechaniczne. Bez znaczenia jest tu to, czy zastosowana brama będzie lekką bramą szybkobieżną z PVC, czy wielkogabarytową bramą ze stali nierdzewnej – jej gotowość do intensywnej pracy i wytrzymałość nawet w najtrudniejszych warunkach pracy muszą stać na najwyższym poziomie.

Podstawowe cechy bram szybkobieżnych

Popularność bram szybkobieżnych w zastosowaniach przemysłowych, w tym w szczególności w branży spożywczej i chemicznej wiąże się z ich niezwykłą odpornością na korozję i szkodliwe czynniki zewnętrzne takie jak kwasy, oleje czy rozpuszczalniki. Ze względu na zastosowany do produkcji płaszcza bramy materiał PVC, bramy te można z łatwością umyć i doczyścić, upewniając się o spełnianiu przez nie najwyższych zasad higieny. Bramy szybkobieżne cechują przy tym wysokie właściwości izolacyjne, czego najlepszym przykładem jest wykorzystywanie ich do odgradzania chłodni i mroźni od pomieszczeń o znacznie wyższej temperaturze powietrza.

Bardzo ważnym elementem bram szybkobieżnych jest oczywiście zastosowany do ich sterowania system umożliwiający osiąganie naprawdę wysokiej dynamiki pracy bramy. W przeciwieństwie do innych rozwiązań przemysłowych, bramy szybkobieżne mogą otwierać się i zamykać nawet z prędkością 5 m/s, gwarantując jednocześnie wysokie bezpieczeństwo i pełną sprawność bramy w każdych okolicznościach. Tak dynamiczna praca bramy pozwala na generowanie oszczędności, choćby w przypadku wspomnianych pomieszczeń chłodnych – każde wystawienie ich na kontakt z pomieszczeniami cieplejszymi to ryzyko dla przechowywanych w chłodnych warunkach produktów, dlatego też czas otwarcia bramy powinien być możliwie jak najkrótszy.

Bramy szybkobieżne dla każdej gałęzi przemysłu

Bramy szybkobieżne stosuje się dziś przede wszystkim wewnątrz budynków przemysłowych jako bramy oddzielające od siebie poszczególne pomieszczenia i umożliwiające dynamiczne, bezkolizyjne poruszanie się po przestrzeni produkcyjnej. Choć więc najczęściej rozmawia się o nich w kontekście bram do chłodni i mroźni czy bram przystosowanych do użytku w warunkach wysokiej ekspozycji na wilgoć i wodę, w praktyce bramy szybkobieżne mogą być z powodzeniem stosowane właściwie w każdej branży, bez względu na charakter jej działalności. Bramy szybkobieżne nie wymagają dużej przestrzeni montażowej, a współcześnie mogą być produkowane zarówno w formie standardowych bram zwijanych w nadprożu przejścia pomiędzy pomieszczeniami, jak i bram ze skrzydłami rozsuwanymi na boki popularnymi przede wszystkim w branżach polegających mocno na wewnętrznym transporcie towarów za pomocą wózków widłowych.

Bramy szybkobieżne to bramy sprawne, wytrzymałe i przede wszystkim bezpieczne. Dzięki niezwykłej lekkości konstrukcji poruszają się znacznie szybciej, niż każdy inny wariant bramy przemysłowej, nie zmuszając przy tym do kompromisów na poziomie wytrzymałości samej bramy czy właściwości, jakie ta oferuje. Nic dziwnego, że stały się standardem wyposażenia budynków przemysłowych a nawet znacznie mniejszych supermarketów, dla których stanowią dziś uniwersalny system ograniczania dostępu.