Wybór pieca kominkowego do swojego salonu – żeliwny czy stalowy ?

kominek-w-nowoczesnym-salonie

Materiał, z którego jest zrobiony kominek, powinien być przede wszystkim odporny na duże zmiany temperatury. Powinien też gromadzić odpowiednią ilość ciepła podczas spalania paliwa. Przekonaj się w jaki sposób kominek z wkładem z płyt stalowych gromadzi ciepło, a jak to robi ten wykonany z płyt żeliwnych. Jaką powinien mieć moc grzewczą, tak aby ciepło mogło skutecznie ogrzać obecnych domowników.

Kominek stalowy czy żeliwny?

 

Obudowę nowoczesnych wkładów kominkowych wykonuje się z płyt stalowych, a wewnątrz lokalizuje się gromadzące ciepło kształtki szamotowe lub też wykonane z wermikulitu. Ten drugi materiał ma bardzo ważną właściwość, jego obecność bowiem sprawia, że odpowiednio zwiększa się temperatura spalania, co powoduje spalanie substancji molistych. W efekcie sprawność spalania jest o wiele wyższa nie musimy się borykać z problemem brudu w mieszkaniu.
Z kolei grube płyty żeliwne świetnie gromadzą ciepło, tak więc w komorze spalania wkładów wykonanej z tego materiału nie trzeba umieszczać dodatkowego wyposażenia. Warto wziąć pod uwagę, że między żeliwnymi elementami obudowy po pewnym czasie pojawiają się szczeliny. Naprawa polega na ponownym skręceniu obudowy, co czasami jest kłopotliwe.
Lepiej nie wybierać wkładów o cienkich ściankach, ponieważ są one tanie i jednocześnie nietrwałe. Część znajdująca się w okolicy płomienia nagrzewa się najszybciej, a pozostałe pozostają zimne. W ten sposób dochodzi do deformowania i rozszczelnienia się płyt stalowych, a nawet pęknięcia kruchego żeliwa.

Kwestia estetyki kominka

Wkłady stalowe cechują się na ogół prostą formą. Ozdobne dodatki są charakterystyczne dla wkładów wykonanych z żeliwa, co będzie idealnym dodatkiem dla domów bazujących na stylu rustykalnym.

Moc grzewcza wkładów kominkowych

Najmniejsze wkłady kominkowe posiadają szerokość około 60 cm, te średnie zaś – 65-75 cm, a duże – nawet ponad 80 cm. Najszersze wkłady, nazywane często panoramicznymi, posiadają szerokość nawet powyżej 120 cm. Wysokość w tych najpopularniejszych wkładach jest o wiele mniejsza od szerokości. Wraz z wielkością wkładu jest ściśle powiązana jego moc ogrzewania. Należy ją odpowiednio dopasować głównie do wielkości pomieszczenia, w którym ma on być umieszczony.
Należy mieć świadomość, że w trakcie palenia się opału, przez szybę wkładu wypromieniowuje spora ilość ciepła, tak więc zbyt duża może prowadzić do zbytniego nagrzewania. Jeśli ciepło imitowane przez kominek ma ogrzać cały dom, również należy to uwzględnić. Można ustalić, że na każdy metr kwadratowy ogrzewanej przestrzeni w przeciętnym domu potrzebne jest 80 W mocy grzewczej (w starszych, nieocieplonych domach nawet około 140 W).

wkład-kominkowy-stalowy

Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi kominkami w sklepie z urządzeniami i akcesoriami grzewczymi Bofoco

Przykład doboru wkładu kominkowego

Przyjmijmy więc, że do domu o powierzchni 180 m2 dopasowujemy wkład o mocy 14 kW. Jeśli posiada on dużą i nieco zaokrągloną szybę, może imitować przez nią nawet 45% ciepła, czyli pomieszczenie, w którym umieszczony jest taki kominek, będzie adekwatnie ogrzewane z mocą 6,3 kW. Natomiast w domu o powierzchni 30 m2 będzie to aż 210 W/m2. To niemal trzykrotnie więcej, niż potrzebne jest w przeciętnym domu, gdy na zewnątrz panuje bardzo ostry mróz. Poleca się więc poszukać nieco inne urządzenie, takie, które przez szybę będzie przekazywać o wiele mniej ciepła (z mocą 2,8 kW). Potrzebna jest wiec nam mniejsza i bardziej płaska szyba. Resztę energii można w takiej sytuacji wykorzystać do ogrzewania innych pomieszczeń znajdujących się w domu.