Wibrator logopedyczny – w jakis sposób działa na poprawę aparatu mowy

terapia logopedyczna

Dzieci, u których słychać wadę wymowy jak najbardziej mogą się jej pozbyć. Jest to możliwe dzięki różnorakim metodom terapii, ćwiczeniom i przyrządom, które pomagają w prawidłowy sposób wymawiać dane słowa. Ten artykuł poświęcamy wibratorowi logopedycznemu, czyli niewielkiemu urządzeniu, które potrafi wprowadzać znaczne zmiany, dzięki którym narząd mowy dzieci pracuje w prawidłowy sposób. Oto co warto wiedzieć.

Prawidłowa wymowa

Dzieci, które uczą się mówić, czasami mają problemy z wymową konkretnych głosek lub spółgłosek. Zdarza się też, że słychać u nich seplenienie, jąkanie lub inną wadę wymowy. Ich przyczyn jest wiele i wszystko zależy od konkretnego przypadku. Nie oznacza to jednak, że maluchy będą tak mówiły przez całe życie, ponieważ zaburzeniami wymowy zajmują się lekarze logopedzi, którzy są w stanie rozpoznać dany problem i zauważyć, skąd może się on brać. Następnie specjalista proponuje spotkania, podczas których dziecko przejdzie odpowiednią terapię dzięki wielu różnym ćwiczeniom.

Nieprawidłowa wymowa spółgłosek lub głosek bardzo często pojawia się dlatego, że szczęka, zgryz czy język są źle ułożone podczas mówienia. Wówczas należy zastosować takie ćwiczenia, które przyzwyczają dziecko do poprawnego układania tej części.

Leczenie rotacyzmu

Jedną z najczęstszych wad jest niemożność prawidłowego wymówienia głoski „r”. Jest ona nazywana rotacyzmem. Wada ta jest związana konkretnie z pracą języka, a raczej z brakiem jego pracy. Podczas wymowy tej głoski język powinien wykonywać wibracyjny ruch, a jeśli tego nie robi, „r” nie jest wypowiedziane całkowicie i prawidłowo. Powodów pojawienia się rotacyzmu jest wiele, ale tutaj skupimy się głównie na samym leczeniu. Kiedy lekarz logopeda stwierdzi, że dzięki odpowiednim ćwiczeniom wada zostanie wyleczona, warto od razu je rozpocząć.

ćwiczenia mowy

Jedną z najpopularniejszych metod leczenia rotacyzmu jest używanie wibratora logopedycznego. Jest to nieduże urządzenie, które występuje w połączeniu z odpowiednimi łopatkami – miękkimi lub twardymi. Łopatka wkręcana jest do wibratora, a następnie układana przy języku. Kiedy wibrator jest włączony i następuje artykulacja głoski „r”, urządzenie pomaga językowi zadrgać w odpowiedni sposób i tym samym wypowiedzieć głoskę do końca.

Inne zastosowanie wibratora logopedycznego

Wibrator logopedyczny jest używany również do innych rodzajów wad czy nieprawidłowości występujących w obrębie jamy ustnej. Co więcej, z tego względu dostępne są różne wibratory, które zaprojektowano tak, aby w odpowiedni sposób działały na poszczególne części szczęki. Głoska „r” to nie jedyna problematyczna do wymówienia głoska. Niektóre osoby mają trudność z poprawną wymową takich głosek jak o, u, sz, cz i dż – im dedykowane są konkretne wibratory logopedyczne, które pomagają sobie poradzić z tym problemem.

Warto wiedzieć, że wibrator logopedyczny stosowany jest również z wielu innych przyczyn. Osoby przechodzące rehabilitację po zabiegach w okolicy jamy ustnej również czasami ich używają. Wibratory te działają także jako urządzenia do masażu dziąseł, policzków czy też żuchwy, ale nie tylko. Ich działanie pobudza dane części szczęki, języka czy twarzy do prawidłowej pracy.

Terapia wady mowy

Wibrator logopedyczny to urządzenie, którego można używać zarówno w czasie terapii z logopedą, jak i podczas ćwiczeń w domu. Systematyczne wykonywanie określonych przez specjalistę ruchów sprawia, że wada zostaje pokonana. Aby jednak wiedzieć, jak dokładnie używać tego urządzenia i który wibrator logopedyczny jest właściwy do konkretnej wady, warto zapytać o to logopedę. Co ważne, używanie wibratora jest często częścią całej terapii, dlatego warto stosować się do zaleceń specjalisty od prawidłowej wymowy.

Osoby szukające wibratorów logopedycznych dla swoich dzieci znajdą na rynku bardzo wiele różnych modeli. Jeśli dane dziecko podchodzi nieufnie do urządzeń, które wydają głośne dźwięki lub które w ich oczach wyglądają nieprzyjemnie, warto kupić taki wibrator logopedyczny, który ozdobiono kolorową figurką zwierzątka lub innym zabawnym motywem, które zwróci dziecka uwagę i nie będzie kojarzyło się z dyskomfortem.

Jeśli dziecko boi się wypróbowania nowej metody leczenia, warto dokładnie wytłumaczyć mu, co będzie się działo krok po kroku i zwrócić jego uwagę na zmiany zachodzące podczas wypowiadania danych głosek.