Traktory bizon

bizon części

Traktory Bizon to legenda polskich maszyn rolniczych i zdecydowany symbol gospodarstw rolnych XX wieku. Choć modele Bizona już od dawna nie są produkowane, ich obecność na polskich polach jest w dalszym ciągu dość wyraźna – rolnicy, którzy byli w stanie zdobyć dla siebie jeden z modeli i odnowić je na własną rękę mogą cieszyć się dziś nie tylko dobrą i sprawną maszyną, ale i uznaniem wśród znajomych rolników, którzy z pewnością nie znajdą na rynku drugiej tak taniej a jednocześnie tak sprawnej maszyny. Skąd aż takie uznanie dla tych nieco nietypowych pojazdów i gdzie plasują się one w dzisiejszym rolnictwie?

Krótka historia produkcji Bizonów

Fabryka Maszyn Żniwnych była przez wiele lat jedynym polskim producentem kombajnów i innego rodzaju maszyn żniwnych. Dzięki temu, pomimo swoich niewielkich i niepozornych początków, produkowane przez nią Bizony szybko podbiły serca lokalnych rolników. Ostatecznie składająca się z czterech kultowych modeli linia traktorów Bizon była symbolem polskich pól w latach 70 i 80 ubiegłego wieku. Kombajny, w zależności od modelu, mogły służyć do zbioru różnorodnych zbóż, a także rzepaku, słonecznika i innych roślin uprawnych. Bizony odnosiły sukcesy, bo w swoim czasie były dość nowatorskim rozwiązaniem, które poza dużą efektywnością pracy charakteryzowały się niską ceną, niskimi kosztami eksploatacji i dużą masą połączoną z bardzo dużą zwrotnością i lekką pracą maszyny.

Zdecydowanie najpopularniejszym modelem traktorów Bizon był bez wątpienia Bizon Z058 Rekord. Produkowany w latach 1980 – 2004, wyposażony w silnik wysokoprężny z turbodoładowaniem o mocy 120 koni mechanicznych, model ten był szczególnie ceniony przez kombajnistów, zapewniając im niezwykle komfortowe warunki pracy. Dobrze wyciszona i przestronna kabina, wyposażona w filtr powietrza i dużą szybę pozwalała na swobodę pracy i dużą widoczność. W późniejszych latach do jej wyposażenia dołożono także komputer pokładowy ułatwiający sterowanie maszyną, oraz możliwość instalacji klimatyzacji i ogrzewania.

Głównymi zaletami samej maszyny były wspomniane już niskie koszty eksploatacji pojazdu, wysoka czystość zbieranego ziarna oraz łatwa dostępność do części zamiennych i dodatkowych akcesoriów do rozszerzania możliwości maszyny. To właśnie wspomniane części są jednym z powodów, dla których pomimo wstrzymania produkcji traktory Bizon są w dalszym ciągu bardzo popularne wśród mniejszych rolników. Wystarczy zajrzeć do dobrego sklepu rolniczego takiego jak zenox.pl, by z łatwością znaleźć wszystkie części, które pozwolą na ponowne uruchomienie tej po części zabytkowej maszyny i swobodne z niej korzystanie przez wiele lat.

Kombajn Bizon – istotna część historii polskiego rolnictwa

Kombajny z serii Bizon to solidne i przemyślane konstrukcje, które wspomagały rozwój polskiej wsi i jak na swoje czasy były naprawdę nowatorskimi rozwiązaniami rolniczymi. Choć z początkiem nowego millenium z rynku wyparły je znacznie większe i bardziej zaawansowane maszyny, Bizony w dalszym ciągu noszą specjalne miejsce w sercach polskich rolników i u wielu z nich wciąż znajdują swoją rolę.

Małe i zwrotne, a jednocześnie wytrzymałe i tanie w zakupie i eksploatacji – takich traktorów dziś się już nie produkuje. Odświeżanie zabytkowych modeli i przeznaczanie ich do pracy na polu to szansa na przywrócenie życia prawdziwej legendzie. Ci, którzy mają cierpliwość by zrobić to samodzielnie mogą z powodzeniem traktować się jako obrońców tak ogromnego kawałka polskiej historii rolniczej.