Spawanie światłowodów w pigułce

spawanie-kabli-swiatlowodowych-intersell

Rozwój technologiczny w XX i XXI wieku to niewątpliwie jeden z większych sukcesów w historii ludzkości. Od czasów słowa mówionego jako głównej drogi komunikacji przebyliśmy już długą drogę – dziś to Internet, telewizja oraz inne zaawansowane technologiczne sieci tworzą komunikację światową. Jedną z technologii, która cieszy się dziś rosnącą popularnością jest sieć FTTH (Fiber-to-the-Home), czyli sieć światłowodowa. Wraz z jej pojawieniem się i stopniowym zastępowaniem tradycyjnych kabli miedzianych przez wspomniane światłowody pojawiła się jednak konieczność stworzenia narzędzi pozwalających na szybkie i skuteczne budowanie linii przewodów. Jednym z narzędzi, które muszą znaleźć się w zestawie roboczym instalatora sieci światłowodowych jest spawarka światłowodowa. Czym jest, jak działa i o czym należy pamiętać podczas jej użytkowania?

Czym jest spawanie światłowodów?

Spawanie światłowodów jest oczywiście metodą trwałego łączenia dwóch włókien światłowodowych bez konieczności zastosowania w tym celu dodatkowych elementów łączących. Inną formą łączenia są wspomniane właśnie elementy pośrednie, które umożliwiają szybkie rozłączanie światłowodów. Spawanie to metoda stała, wykorzystywana wszędzie tam gdzie rozłączanie włókien nie będzie konieczne. W przypadku spawania, dwa światłowody są doprowadzane do temperatury topnienia, po czym dwa końce są dociskane, formując tym samym trwały spaw. Dobrze wykonane łączenie przynosi niezwykle małe straty i właściwie nie powoduje dodatkowej reflaktancji (czyli odbijania światła w przewodzie).

Charakterystyka spawarki światłowodowej

Spawanie światłowodów wykonuje się za pomocą profesjonalnego urządzenia jakim jest spawarka światłowodowa (ang. fusion splicer). Przed wykonaniem jakiegokolwiek spawania, światłowody muszą zostać odpowiednio przygotowane poprzez usunięcie z nich warstwy ochronnej za pomocą tzw. strippera oraz oczyszczenie włókna alkoholem. Następnie włókna są przycinane i umieszczane w spawarce. Spawarka, po naciśnięciu odpowiedniego przycisku lub też automatycznie po zamknięciu jej pokrywy centruje końce włókien i rozgrzewa je do temperatury topnienia wykorzystując w tym celu łuk elektryczny. Po zgrzaniu dwóch końców włókien następuje jeszcze docisk oraz ostateczny test wytrzymałości łączenia.

Na rynku dostępnych jest dziś wiele modeli spawarek światłowodowych różniących się między sobą właściwościami, przeznaczeniem i oczywiście ceną. Wysokiej klasy jednostki pozwalają na stosowanie programów, w których parametry takie jak czas spawania oraz temperatura mogą być ustawiane indywidualnie, w zależności od potrzeb. Ich udogodnieniem jest też wyświetlacz, który obrazuje połączenie spawane, oraz ruchome v-rowki, dopasowujące rdzenie włókien. Podstawowe spawarki wykorzystują metodę centrowania do płaszcza. Centrowanie to oraz geometria spawu uzależnione są więc tylko i wyłącznie od dokładności wymiarowej płaszcza. Dopasowanie do płaszcza nie gwarantuje automatycznie dopasowania do rdzenia, co powoduje podwyższenie strat przy wykorzystywaniu tej metody. Największą popularnością cieszą się więc spawarki z możliwością centrowania do rdzenia.

O czym warto pamiętać?

Spawarki (sprawdź tutaj: https://intersell.pl/k6,spawarki-swiatlowodowe.html) to urządzenia czułe pracujące na jeszcze bardziej czułym materiale, jakim są światłowody (więcej . Ich odpowiednia konserwacja jest niezbędna do prawidłowego działania sprzętu i jest jedyną gwarancją sukcesu zadania. Głównym problemem spawarek światłowodowych jest optyka. Każde zabrudzenie bądź zanieczyszczenie w obszarze soczewek w znacznym stopniu utrudnia bądź całkowicie uniemożliwia wykonanie poprawnego spawu. Równie problematyczne okazują się być zabrudzone bądź zużyte elektrody. Ważnym etapem konserwacji spawarki jest też czyszczenie v-rowków. Dbałość o spawarkę jest tu o tyle ważna, że przy zaniedbanej konserwacji parametry urządzenia ulegają rozkalibrowaniu, co generuje w efekcie duże straty na spawach bądź całkowicie uniemożliwia pracę urządzenia. Pomimo zaawansowanej technologii światłowodowej, istnieje wciąż wiele aspektów, których instalatorzy muszą być świadomi. Różnorodne światłowody, środowisko pracy czy techniki i urządzenia mogą generować różnicę w tłumienności i funkcjonalności spawów i tym samym zaburzać funkcjonalność całej linii światłowodowej.