Rozwód czy separacja?


Decyzja, czy uzyskać separację prawną, czy rozwód, może być bardzo trudna. Aby ją podjąć, ważne jest zrozumienie prawnych i emocjonalnych skutków obu możliwości oraz rozważenie wszystkich opcji. Dzięki temu będziemy w stanie podjąć najlepszą możliwą decyzję.

Czym różni się rozwód i separacja?

Rozwód i separacja prawna mają podobne skutki na wiele sposobów. Zarówno rozwód, jak i separacja prawna, legalnie tworzą przestrzeń między nami a naszym małżonkiem. Żyjemy oddzielnie. Nasze finanse są rozdzielone. Opiekę nad dzieckiem, alimenty, podział majątku małżeńskiego i długów są nakazane przez sąd. Rozwód i separacja prawna tworzą ważny podział w naszym życiu i wyznaczają reguły finansowe oraz granice, do których musimy się dostosować.

Ważna różnica między rozwodem a separacją prawną polega na tym, że podczas rozwodu małżeństwo jest formalnie zakończone. Nie jesteśmy już osobami zajętymi. Możemy swobodnie wkroczyć w nowy związek i wziąć ślub. Żyjemy swoim życiem i układamy je od nowa jako wolna osoba.

W trakcie separacji według prawa wciąż jesteśmy w związku małżeńskim. Musimy nadal zaznaczać, że jesteśmy małżeństwem na formularzach. Nie możemy ponownie wyjść za mąż czy się ożenić. Nadal mamy prawo dziedziczyć po sobie. Dziecko urodzone przez mężatkę jest prawnie dzieckiem drugiego małżonka, chyba że udowodniono inaczej.

Lepiej wybrać separację czy rozwód?

Wybór między separacją prawną a rozwodem jest często kwestią osobistych preferencji. Niektórzy ludzie mają przekonania religijne lub osobiste, które nie pozwalają na rozwód, więc separacja prawna pozwala im pozostać w związku małżeńskim, będąc w stanie żyć całkowicie odrębnym życiem. Separacja prawna kontynuuje nasz związek przynajmniej do pewnego stopnia, więc pozostajemy ze sobą w kontakcie. Jeśli uzyskamy separację prawną nadal mamy prawo do pewnych świadczeń przysługującym małżonkom.

Separacja może być jednym z przystanków na drodze do rozwodu. Pozwala to parze rozwiązać wszystkie ważne problemy (kwestie opieki nad dziećmi i finansów) w ich życiu, jednocześnie utrzymując małżeństwo nienaruszone i określając, czego naprawdę chcą. Separacja prawna jest odwracalna. Rozwód to znacznie bardziej ostateczne rozwiązanie. Z tego względu separacja może być też znacznie łatwiejsza do przyjęcia dla naszych dzieci, ponieważ nie brzmi tak ostatecznie i druzgocąco jak słowo „rozwód”.

Separacja może być wstępem do rozwodu lub przystankiem, gdzie wszystko sobie przemyślimy i naprawimy błędy. Jeżeli jesteśmy w separacji przez dłuższy czas to łatwiej będzie nam uzyskać rozwód. Z drugiej strony możemy zdecydować się na separację po to, aby przemyśleć nasz związek. Nie chcemy go jednak jeszcze kończyć, ponieważ być może uda się go naprawić. Możemy więc potraktować ją jako etap przejściowy, który pomoże podjąć nam ostateczne decyzje.

Kancelaria adwokacka w Toruniu

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na rozwód, czy na separację, bardzo ważne jest wybranie odpowiedzialnej, doświadczonej kancelarii adwokackiej. Przy takich sprawach ważne jest zrozumienie drugiego człowieka oraz dokładna znajomość tej dziedziny prawa. Dzięki temu cały proces możemy przeprowadzić jak najsprawniej, a co za tym idzie mniej boleśnie.

Adwokat Aleksandra Krawczyk-Głowacka, wie z jak silnymi emocjami i stresem wiąże się rozwód. To adwokat z Torunia, który pomoże nam dopełnić wszystkich formalności i zadba o zabezpieczenie naszych interesów. Udzieli nam też niezbędnego w tym trudnym czasie wsparcia.