Rękawice do pracy w przemyśle, jak wybrać najlepszą jakość?

Rękawice ochronne powlekane

Nie jest niczym nowym to, że im lepsza jakość rękawic roboczych tym lepsza ochrona i większe bezpieczeństwo osoby pracującej. Wielu ludzi ma jednak problemy z wyborem właściwego produktu, dlatego właśnie postaramy się wyjaśnić na co zwrócić uwagę.

Normy

Normy nałożone przez Unię Europejską pomagają w zorientowaniu się w rodzajach prac do jakich nadają się rękawice. Mogą one określać ścieralność oraz odporność na przecięcie rozdarcie i przebicie. Warto przed zakupem sprawdzić czy wybrany przez nas produkt spełnia narzucone prze Unię Europejską normy bezpieczeństwa.

Klasa rękawic

Wyróżnia się trzy główne klasy dotyczące stopnia ochrony. Pierwsza klasa, to tak naprawdę wszystkie rękawice domowe i robocze, które nie są z założenia zbyt dobrej jakości zarówno pod względem składu jak i kształtu, dopasowania. Ich właściwości ochronne polegają jedynie na zabezpieczeniu przed zabrudzeniami, powierzchownymi skaleczeniami i działaniem substancji chemicznych z zastrzeżeniem, że ochrona sprawdza się tylko przy tych łagodniejszych chemikaliach, przeznaczonych na przykład do użytku domowego.

Rękawice drugiej klasy są oczywiście lepsze od pierwszej klasy, jednak nadal nie potrafią ochronić nas przed wszystkim. Jest to tak naprawdę minimalna ochrona jaką powinno się stosować w przemyśle. Na pewno są dobrym zabezpieczeniem przed skaleczeniami i otarciami, jednak nie zapewniają zadowalających właściwości ochronnych przed czynnikami fizycznymi oraz substancjami różnego pochodzenia. Ich funkcje elektroizolacyjne też nie są na najwyższym poziomie, dlatego warto zastanowić się do czego potrzebujemy rękawic, ponieważ wybór drugiej klasy w większości przypadków nie będzie zły, szczególnie jeżeli osoba pracująca w nich nie będzie miała styczności z chemikaliami i elektryką, aczkolwiek dla bardziej wymagających osób mogą być niewystarczające.

Ostatnia klasa rękawic przemysłowych jest przystosowana do wysokiego ryzyka i z tego względu stosują ją głównie specjaliści. Powód jest prosty, większość osób wybierających rękawice w celach przemysłowych, potrzebuje mniejszej ochrony, a tymczasem rękawice trzeciej klasy pomagają zapobiec ciężkim i długotrwałym uszkodzeniom ciała, a nawet śmiertelnym wypadkom. Konstrukcja i materiały użyte do ich stworzenia są przystosowane do wysokich i niskich temperatur, wysokiego napięcia, promieniowania oraz do kontaktu z silnymi czynnikami chemicznymi.

Materiał

Podczas wyboru rękawic ochronnych należy wziąć pod uwagę materiał z jakiego są wykonane. Jak wiadomo do prac z ostrym nożem nie można wybrać rękawic z cienkiego materiału zamiast takich z metalowymi wstawkami i pierścieniami. Bez wątpienia takie wybory są niedopuszczalne ze względów bezpieczeństwa i dlatego warto zastanowić się który materiał ochroni pracownika przed wszystkimi zagrożeniami.

Grubość

Nie zawsze grube rękawice są najlepsze. Wynika to przede wszystkim z wygody i celu w jakim mają być noszone. Cienki materiał zapewni o wiele lepszy chwyt i sprawi, że będą one neutralne dla pracownika, który po pewnym czasie nie będzie czuł, że je nosi, bo będą dla niego jak druga skóra. Bez wątpienia jest tutaj jeszcze jedna zaleta, cienkie rękawiczki zapewniają skórze lepszy dopływ powietrza, jednak trzeba się tutaj zastanowić czy taki wybór nie zaważy na bezpieczeństwu pracownika, bo przecież jest to główny cel zastosowania rękawic.

Przystosowanie do warunków

Ostatnia i najważniejsza zasada, która pokrywa się z każdym poprzednim punktem, to przystosowanie rękawic do warunków. Kupując je trzeba mieć na uwadze ich przyszłe przeznaczenie i zachowanie bezpieczeństwa. Oczywiście nie zawsze rękawice najwyższej klasy będą najlepsze, dlatego powinno się dokładnie przeanalizować jakich funkcji i rodzaju ochrony oczekujemy.