Piec gazowy – to powinno nas zaniepokoić


Kocioł gazowy to jedna z najpopularniejszych metod ogrzewania wody i mieszkania w Polsce. Tak jak każde inne urządzenie — bywa awaryjne. Dlatego jeśli pomiędzy okresowymi przeglądami zaobserwujemy pewne niepokojące objawy, powinniśmy reagować. Drobniejsze usterki możemy spróbować zreperować sami, a poważniejsze należy zgłosić specjaliście.

Kocioł wyłącza się

Odkręcamy ciepłą wodę lub uruchamiamy ogrzewanie, ale kocioł nie włącza się. Nie wpadajmy w panikę. Sprawdźmy najpierw, czy ktoś pod naszą nieobecność nie wyłączył kotła. Jeżeli wszystko wskazuje na to, że kocioł jest uruchomiony, spróbujmy go zrestartować. Bywa, że piec wyłączy się sam podczas zwyczajnego użytkowania. Zdarza się to, gdy coś epizodycznie zaburzy pracę palnika. Jeśli problem jest stały, a powyższe wskazówki nie działają, może to oznaczać, że ustawiono zbyt niską temperaturę w pomieszczeniu lub wody; instalacja grzewcza zapowietrzyła się lub występują zakłócenia w wentylacji pieca. Temperaturę wody lub powietrza możemy podnieść samodzielnie. Odpowietrzenie instalacji i poprawienie wentylacji zaleca się zleceniu specjaliście. Serwisant sprawdzi, czy cug w piecu jest odpowiedni, a piec szczelny. Należy mieć na uwadze, że jeżeli spaliny z pieca nie będą odprowadzane, może dojść do zatrucia, a to bezpośrednio może poprowadzić do tragedii.

Kocioł nie włącza się

Jeśli piec nie chce się uruchomić, po pierwsze należy sprawdzić, czy zapewniliśmy mu niezbędny dopływ energii elektrycznej. Mógł wyłączyć się bezpiecznik prądu, wystarczy uruchomić go z powrotem i kłopot zostanie zażegnany. Ewentualnie konieczna będzie wymiana bezpiecznika znajdującego się w piecu. Podobnie sprawa ma się do dopływu gazu. Możliwe, że zakręciliśmy wcześniej kurek odpowiadający za gaz. Wystarczy otworzyć ponownie zawór i piec powinien znów zacząć grzać. Jeśli te metody nie działają i wszystkie znaki wskazują na to, że przyczyny niedziałającego kotła mogą być inne — zgłośmy to specjalistom. Może okazać się, że z jakichś przyczyn w instalacji nie ma wody lub kocioł zapowietrzył się. Serwisant powinien sprawdzić przyczyny takiej usterki i zreperować ją. Jeśli posiadamy piec dwufazowy, który nie tylko ogrzewa nam wodę, ale też mieszkanie i jedna z funkcji — ogrzewanie mieszkania nie działa, możliwe, że instalacja zapowietrzyła się. Wystarczy ją wówczas odpowietrzyć. Nie jest to trudne i zajmie nam wiele czasu.

Piece gazowe to bardzo proste w obsłudze urządzenia, jednak wymagają one regularnych przeglądów. Pamiętajmy, że jeśli coś nas niepokoi, lepiej zadzwonić do serwisanta (my polecamy Radwin), który udzieli nam porady telefonicznej, a jeśli zajdzie konieczność, przyjedzie sprawdzić nasz sprzęt. Nie można bagatelizować martwiących nas objawów, by uniknąć niechcianej tragedii lub po prostu nieprzyjemności finansowych wynikających z usterek przyczyniających się do kolejnych usterek.