Oświetlenie przemysłowe – jak oszczędzić?

osłona akustyczna w przemyśle

Jakie czynniki decydują o dobrym prosperowaniu danej firmy? Na samym początku najważniejszy jest plan rozwoju działalności. Bardzo ważne jest dopracowanie, w najdrobniejszych szczegółach, procesu produkcji.

Następny krok to zatrudnienie pracowników i dokładne przeszkolenie. Wykwalifikowana kadra i dobre zarządzanie to absolutna podstawa.

Równie ważny jest wykorzystywany sprzęt. Jeżeli jest dobrej, jakości to cały proces staje się łatwiejszy. Używanie sprawdzonych rozwiązań, przynosi wiele korzyści. Tak samo jest z oświetleniem hal produkcyjnych. Lampy przemysłowe powinny być odpowiednio dobrane, ich wysoka, jakość wpłynie pozytywnie na wyniki całej firmy.

Rodzaje lamp przemysłowych

Wśród wielu rodzajów lamp, sprawdzone żarówki nadal są bardzo popularne. Ich największe zalety to niska cena i łatwość obsługi. Mają też niestety swoje wady. Najpoważniejsza z nich to niska żywotność i częste wymiany. Przetwarzają też niewiele pobranej energii na światło, jedynie około 2-3%.

Kolejnym rodzajem jest oświetlenie halogenowe. Wykazuje większą żywotność niż poprzedni typ. Bardzo przyzwoicie oddaje barwę światła.

W sprzedaży jest są też lampy fluorescencyjne. Cechują się niskim zużyciem energii. Jednakże by działały prawidłowo, konieczne jest utrzymanie określonej temperatury w pomieszczeniach. Najlepsza jest temperatura zbliżona do 20 stopni Celsjusza.

Wysokoprężne lampy wyładowcze są kolejnym typem oświetlenia. Stosuje się dwa rodzaje tego rozwiązania, sodowe oraz metalohalogenkowe. Obie kategorie są wydajne, nieco gorzej jest z barwą światła, szczególnie w przypadku lamp sodowych. Ich światło zbliżone jest do koloru pomarańczowego.

Coraz bardziej popularne jest oświetlenie LED. Firma Luxon twierdzi, że o obecnie najbardziej wydajne rozwiązanie. W światło zamienia się około 80% dostarczanej energii. Technologia LED dla przemysłu charakteryzuje się długą żywotnością.

led-dla-hal

Jak dobierać oświetlenie?

Pierwszym ważnym kryterium jest wysokość obiektu, w którym oświetlenie będzie montowane. Jeżeli jest to wysokość do ośmiu metrów, najlepsze będą oprawy świetlówkowe. Jeśli jednak pomieszczenie przekracza tą wysokość warto postawić na lampy wysokoprężne, które dostarczają więcej światła.

Bardzo ważna jest też lokalizacja budynku. Duży dostęp do światła naturalnego pozwala na zastosowanie systemów generujących mniejsze ilości światła. W przypadku, gdy dopływ jest ograniczony, najlepiej zastosować wydajniejsze typy jak LED.

Nie bez znaczenia jest też forma prowadzonej działalności. Jeżeli proces produkcji polega na prostych czynnościach, to oświetlenie dające minimalne oświetlenie sprawdzi się idealnie. Oczywiście powinno być zgodne z przepisami BHP. Gdy prace są znacznie bardziej skomplikowane, oświetlenie musi odznaczać się większą wydajnością.

Równie ważne jest oszczędzanie energii. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie lamp, które nie zużywają ogromnych ilości prądu.

Dobra droga

Działalność każdej firmy opiera się przede wszystkim na pracownikach. Nie należy zapominać też o dobrze dobranym sprzęcie. Do tej kategorii z pewnością zalicza się oświetlenie. Powinno spełniać określone kryteria. Jeżeli tak się stanie, będzie narzędziem, które pomoże rozwinąć przedsiębiorstwo.