Nowoczesne okulistyczne badania obrazowe

okulista

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. To dzięki niemu orientujemy się w przestrzeni, poznajemy naszych bliskich, unikamy zagrożeń. Z tego powodu tak ważne jest dbanie o niego. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek problemy z naszymi oczami powinniśmy zgłosić się do okulisty i przeprowadzić odpowiednią diagnostykę.

Angiografia fluorosceinowa siatkówki

Angiografia fluorosceinowa siatkówki  (ang. Fluorescein Angiography, FA) to procedura diagnostyczna wykorzystująca specjalną kamerę do rejestrowania przepływu krwi w tkance wrażliwej na światło w tylnej części oka. Najlepiej, by była przeprowadzana funduskamerą z archiwizacją elektroniczną danych i obrazu. Test nie wiąże się z bezpośrednim kontaktem z naszymi gałkami ocznymi.

Podczas zabiegu lekarz wstrzykuje barwnik fluoresceinowy do żyły w ramię lub rękę. Gdy barwnik przechodzi przez naczynia krwionośne oka, wykonywane są zdjęcia, aby zarejestrować przepływ krwi w siatkówce. Fotografie mogą ujawnić nienormalne naczynia krwionośne lub uszkodzenie wyściółki pod siatkówką.

Obrazy będą przechwytywane w czerni i bieli. Barwnik będzie fluoryzował w naczyniach krwionośnych i będzie rejestrowany jako jasny szary lub biały na obrazie. Interpretacja nieprawidłowego angiogramu polega na identyfikacji obszarów wykazujących hipofluorescencję (ciemność) lub hiperfluorescencję (jasność).

Badanie OCT z SLO

Badanie OCT z SLO jest to kolejna nowoczesna metoda wykonywania diagnostyki obrazowej. Wykorzystuje się w niej technikę konfokalnej laserowej mikroskopii skaningowej do obrazowania diagnostycznego siatkówki lub rogówki ludzkiego oka.

Jest to badanie bardzo pomocne przy diagnozowaniu jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej i innych zaburzeń siatkówki, ponieważ jest to metoda obrazowania o wysokim stopniu wrażliwości przestrzennej. W połączeniu z technologią optyki adaptacyjnej zapewnia ostrzejsze obrazy siatkówki.

Badanie grubości włókien nerwu wzrokowego RNFL (OCT)

Badanie grubości włókien nerwu wzrokowego RNFL jest bezkontaktową techniką optyczną, która umożliwia obrazowanie i pomiar warstwy włókien nerwowych siatkówki. Od 1991 roku ta technika przeszła bardzo szybką ewolucję. Jest wykorzystywana do wykrywania i monitorowania jaskry i chorób plamki żółtej.

To badanie działa w oparciu o zasadę interferometrii o niskiej koherencji. Mierzy ono na tej podstawie intensywność rozproszonego światła podczerwonego. Obrazowanie z dużą prędkością umożliwia przechwytywanie objętościowych zbiorów danych obejmujących obszar tarczy optycznej w ciągu kilku sekund. Dzięki temu, że zbiera ono tak wiele danych w tak krótkim czasie, świetnie sprawdza się podczas oceny stadium choroby wśród chorych na jaskrę.

badanie komputerowe oczu

Mikroperymetria (OCT)

Mikroperymetria (OCT) jest to rodzaj badania pola widzenia. Wykorzystuje ona jedną z kilku dostępnych technologii do stworzenia mapy wrażliwości siatkówki na ilość światła odbieranego w jej określonych częściach u ludzi, którzy mają problemy z skoncentrowaniem wzroku na jakimś obiekcie lub źródle światła.

Badanie pola widzenia jest szeroko stosowane w celu monitorowania patologii mających wpływ na widzenie obwodowe, czyli na przykład przy jaskrze. Podczas konwencjonalnego testu, pacjenci proszeni są o wpatrywanie się w jakiś cel, gdy bodźce świetlne pojawiają się z różną intensywnością w różnych obszarach siatkówki. Proces ten nie jest jednak uważany za dokładny w ocenie patologii oddziałujących na centralną część siatkówki. U pacjentów z takim typem patologii często problematyczne jest utrzymanie skoncentrowanego w jednym punkcie wzroku. Natomiast perymetria dna oka daje wiarygodne wyniki nawet u pacjentów z niestabilną lub ekscentryczną fiksacją bądź z zwyrodnienia plamki żółtej. Z tego powodu jest to badanie wykorzystywane do diagnozowania jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej i innych wczesnych zmian siatkówki.

Wysokorozdzielcze USG gałki ocznej A i B

Wysokorozdzielcze USG gałki ocznej A i B wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do mierzenia i tworzenia szczegółowych obrazów naszej gałki ocznej. To badanie zapewnia znacznie bardziej szczegółowy obraz wnętrza oka niż rutynowe badanie wzroku.

USG gałki ocznej wykonuje okulista lub specjalnie przeszkolony specjalista. Badanie można wykonać w klinikach, gabinetach okulistycznych lub szpitalach wyposażonych w odpowiedni sprzęt.

Nasz okulista może zalecić nam przeprowadzenie wysokorozdzielczego USG gałki ocznej jeżeli doświadczamy niewyjaśnionych problemów ze wzrokiem lub jeżeli doznaliśmy w ostatnim czasie jakiegoś urazu okolic oczu. Badanie pomaga rozpoznać takie choroby jak: nowotwory obejmujące oko, obce substancje w gałce ocznej, oderwanie siatkówki.


Najnowocześniejsze badania obrazowe wzroku wykonasz w KCM Clinic.