Leczenie choroby alkoholowej z wykorzystaniem esperal


Leczenie choroby alkoholowej jest przede wszystkim długotrwałe. Nie da się z niej wyjść w ciągu jednego weekendu ani nie istnieje jeden cudowny sposób na pozbycie się nałogu. Wie to każdy terapeuta i każdy, kto miał kiedyś problem ze zbyt częstym sięganiem po kieliszek. Jednak istnieją metody o udowodnionej skuteczności i te niezmienne wykorzystywane są w szeroko pojętym leczeniu. Środkiem, który od dłuższego czasu stosowany jest właśnie w leczeniu choroby alkoholowej jest substancja Disulfiram znany bardziej pod nazwą handlową Esperal.

Fakty o Esperalu

Szeroko znana „wszywka” to wynalazek jeszcze z zeszłego wieku. Nie znaczy to, że jest ona przestarzały i nie nadaje się już do wdrożenia w leczeniu. Bardziej jest to środek, który w pewien sposób obrósł złą sławą kojarzące się obecnie przede wszystkim z leczeniem ciężkich przypadków kilkadziesiąt lat temu. Dlatego warto odświeżyć sobie pamięć i przytoczyć kilka faktów na temat tej substancji.

Działanie Esperalu to działanie polegające na wywoływaniu awersji do alkoholu. Pacjent z zaszytą dawką leku pod żadnym pozorem nie może sięgnąć po butelkę ponieważ jest świadomy konsekwencji jakie go mogą spotkać. A połączenie Disulfiramu oraz alkoholu to często mieszanka wybuchowa: wywołuje ono często objawy takie jak przyspieszona akcja serca, zaczerwienienie twarzy, nudności i wiele innych reakcji organizmu. Z tego też powodu zaszycie jest możliwe tylko i wyłącznie za zgodą pacjenta ponieważ to ona bierze odpowiedzialność za abstynencję podczas działania wszywki. A okres w jakim lek wykazuje swoje działanie to nawet rok! W związku z tym Esperal często stanowi początek długiej drogi wychodzenia z uzależnienia. Wszywka alkoholowa ma dobrze działanie w przypadku pacjentów, którzy nie potrafią „kontrolować” picia a są zdeterminowani do zerwania z nałogiem.

Gdzie się zaszyć?

Zdecydowane na zabieg osoby powinny zgłosić się do jednego z wielu ośrodków rozmieszczonych po całej Polsce, które specjalizują się w tego typu zabiegach. Chociaż tak naprawdę przychodnia chirurgiczna także powinna poradzić sobie z tego typu zabiegiem. Przed zakwalifikowaniem do niego pacjent podpisuje pisemną zgodę na zabieg w której stwierdza, że zapoznał się ze wszystkimi możliwymi konsekwencjami spożywana alkoholu podczas terapii.

Zastanawiasz się, dlaczego trudno jest wyjść z uzależnienia od alkoholu? – przeczytaj: Mechanizmy uzależnienia od alkoholu — dlaczego tak trudno jest zerwać z nałogiem?