Kurze łapki, zmarszczki mimiczne – jak się ich pozbyć?

Metoda na zmarszczki

Kurze łapki, czyli zmarszczki powstające w okolicach oczu, są często jedną z pierwszych oznak starzenia się skóry. Wiele kobiet nie chce się pogodzić z upływem czasu, stosując rozmaite, często bardzo drogie metody terapeutyczne, które rzekomo mają powstrzymać powstawanie kurzych łapek. Niestety, zmarszczki w późnym wieku są nieuniknione. Warto jednak wiedzieć, jak opóźnić procesy starzenia się skóry za pomocą bezpiecznych, domowych sposobów. Co pomaga na kurze łapki?

Nawilżanie

Jedną z przyczyn powstawania zmarszczek jest utrata elastyczności skóry, na co wpływ ma również jej odpowiednie uwodnienie. Chcąc skutecznie opóźnić pojawienie się kurzych łapek, należy wypijać dziennie przynajmniej 2 litry wody, która wpłynie pozytywnie na wiele aspektów funkcjonowania organizmu, nie tylko na stan nawilżenia skóry.

Owoce papai

Ekstrakt zawarty w owocach papai, papaina, jest jednym z enzymów rozkładających białka. W medycynie stosuje się go głównie w leczeniu chorób pasożytniczych, jednak papaina wykazuje również korzystne działanie w łagodzeniu pierwszych oznak starzenia skóry. Substancja ta zmniejsza głębokość zmarszczek i wygładza je, nadając skórze młodszy wygląd. Papaję należy zmiksować z dodatkiem mąki owsianej, do konsystencji gęstej papki – okłady warto stosować przynajmniej raz dziennie, około 10 minut.

Jabłko

Jeden z najpopularniejszych owoców w naszym kraju, znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w wielu gałęziach medycyny. Jabłko należy dokładnie umyć i obrać, a następnie pokroić w cienkie plastry (lub zetrzeć na tarce o małych oczkach, na papkę). Z tak spreparowanego owocu przygotowuje się lecznicze okłady, które należy trzymać w okolicach oczu przez około 20 minut. Zabiegi z jabłka stosuje się głównie zimną, ze względu na wybielające skórę właściwości soku – nikt nie chciały przecież popsuć sobie idealnej opalenizny.

Cytryna

Wykazuje działanie złuszczające, antybakteryjne i przeciwzapalne. Zawiera duże ilości witaminy C, która jest naturalnym przeciwutleniaczem. Aby przygotować leczniczą miksturę, należy zmieszać sok z połówki cytryny z kilkoma łyżeczkami oliwy z oliwek. Zamiast soku z cytryny można używać również octu, jednak jest to propozycja dla zdecydowanie bardziej odważnych pań.

Zmarszczki to dla wielu osób wróg numer jeden, gdyż są jawną oznaką starzenia się. Badania wykazują, że wcale nie chodzi o względy czysto estetyczne, lecz przede wszystkim psychiczne. Są powodem do niższej samooceny, ograniczeń życia towarzyskiego, czy uczucia apatii. Najszybciej pojawiają się zmarszczki mimiczne. Nie można z nimi całkowicie wygrać, ale skutecznie opóźnić już jak najbardziej.

Przyczyny powstania zmarszczek

Zmarszczki powstają w wyniku utraty sprężystości i jędrności przez naszą skórę. Zmarszczki mimiczne dodatkowo powodowane są poprzez najzwyklejsze ruchy twarzy: uśmiechanie się, ruch brwi, mrużenie oczu i inne. Średnio nasza twarz wykonuje około 15 000 tego typu ruchów. Dlatego właśnie pojawiają się najwcześniej, czasami jeszcze w bardzo młodym wieku. Tendencje do powstawania zmarszczek mimicznych są dziedziczne. Niektórzy są na nie bardziej podatki, inni mniej.

Zmarszczki mimiczne wcale jednak nie muszą być skutkiem grymasów lub starzenia się skóry, szczególnie w przypadkach, gdy pojawiają się u młodej osoby. Jeżeli na przykład po obu stronach nosa pojawiają się symetryczne i głębokie bruzdy, to może to być oznaka złej pracy przewodu pokarmowego. W przypadku, gdy zaczną pojawiać się na policzku, winna może być trzustka. Niekiedy przyczyną powstawania zmarszczek twarzy jest zły zgryz. W tej sytuacji pomóc może aparat do prostowania zębów. Jeżeli nie uda mu się usunąć głębokich bruzd, to przynajmniej je spłyci. Metoda poprawy owalu twarzy i wygładzanie zmarszczek mimicznych za pomocą aparatu na zęby to ortolifting. Nie jest to oczywiście tak szybka metoda jak botoks czy kwas hialuronowy, lecz zapewnia znacznie dłuższy efekt.

Powstawanie zmarszczek mimicznych to całkowicie naturalny proces i z wiekiem są coraz bardziej widoczne. Najwcześniej mogą się ich spodziewać ludzie, którzy mają bogatą mimikę twarzy. Czasami są nazywane „zmarszczkami śmiechu”, bo osoby często się śmiejące, prędzej czy później zobaczą na twarzy ślady swoich nastrojów. Dotyczy to oczywiście tak samo tych, którzy często marszczą czoło lub mrużą oczy. Tych zmarszczek nie da się wyeliminować, tak samo jak trudno zapanować nad swoimi przyzwyczajeniami mimicznymi. Dzisiejsza medycyna zna jednak skuteczne sposoby, aby opóźnić ich pojawianie się i pogłębianie.

Metody walki ze zmarszczkami

Kolagen. Jest to jeden z podstawowych elementów naszej skóry i jest odpowiedzialny za utrzymanie jej w dobrym stanie. Tworzy pewną siatkę, stanowiącą podstawę skóry. Wraz z wiekiem produkcja kolagenu maleje, przez co skóra łatwiej się rozciąga i staje się wiotka, spada również jej poziom nawilżenia. Wszystko to razem powoduje, że skórze trudniej jest wciąż powracać do stanu sprzed wykonywania ruchu, innymi słowy marszczy się. Kosmetyki z naturalnym kolagenem zapobiegają temu procesowi. Zawarty w nich kolagen wnika w skórę i uzupełnia jego braki. Częste stosowanie tego typu preparatów pomaga zapobiegać powstawaniu nowych zmarszczek mimicznych oraz spłycić te istniejące.

Kwas hialuronowy. Jest to bardzo wartościowa substancja dla naszego ciała. Jej zadaniem jest łączenie włókien kolagenowych i elastylowych oraz wiązanie cząsteczek wody, dzięki czemu skóra pozostaje gładka. Jego produkcja również maleje z wiekiem. W kosmetykach kwas hialuronowy to najcenniejszy element nawilżający. Kremy i żele do twarzy, które go zawierają, pomagają ujędrnić i uelastycznić skórę. Dlatego jest on ceniony przez specjalistów zajmujących się usuwaniem zmarszczek i blizn.

Botoks. Inaczej toksyna botulinowa, wytwarzana z bakterii Clostridium botulinum. Ma ona za zadanie blokować połączenia nerwowo-mięśniowe w tkankach, dzięki czemu zapobiega rozluźnieniu mięśni. Jeżeli zadziałamy nią na mięśnie mimiczne to nastąpi wygładzenie skóry i zredukowanie zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu najlepiej sprawdza się w przypadku zmarszczek poziomych, czyli liniach na czole oraz tzw „kurzych łapek”, czyli zmarszczek pomiędzy brwiami.

Mezoterapia. Jest to zabieg, który wykonujemy w gabinecie medycyny estetycznej. Podczas jego przeprowadzania, wprowadza się do skóry aktywne substancje lecznicze: kwas hialuronowy, aminokwasy, witaminy, sole mineralne, krzemionkę i inne. Mezoterapia ma na celu nawilżenie skóry oraz nadanie jej młodzieńczego wyglądu. Dzieli się na igłową i bezigłową. Ta pierwsza polega na użyciu fal radiowych. Mezoterapia igłowa to zabieg inwazyjny, który niesie ze sobą pewne uczucie dyskomfortu i większe koszty. Za pomocą igły wprowadza się do skóry specjalnie sporządzone koktajle m. in. z wcześniej wymienionych substancji.

Skuteczne wypełnianie zmarszczek

Laserowe usuwanie zmarszczek. Ta metoda polega na emisji mikrowiązek światła laserowego do głębszych warstw skóry. Powodują one drobniutkie uszkodzenia w starych komórkach. W ten sposób „zachęca się” otaczaczające je zdrowe komórki do regeneracji. Następuje wzmożone rozmnażanie zdrowych komórek w głębszych warstwach skóry, co pomaga zlikwidować zmarszczki i bruzdy oraz poprawia elastyczność skóry. Przy tej metodzie nie trzeba martwić się procesem gojenia i rekonwalescencji, ponieważ nie uszkadza się zewnętrznej wartswy naskórka.

Aby skutecznie walczyć z wrogiem, trzeba go najpierw dobrze poznać. Nie inaczej jest w przypadku zmarszczek. Dzielą się one na kilka podstawowych typów i inne procesy zachodzące w naszym ciele odpowiadają za ich powstawanie.

Zmarszczki mimiczne

Jak sama nazwa wskazuje, pojawiają się one pod wpływem działania mimiki twarzy, a konkretnie mięśni mimicznych. Tworzą się prostopadle do kierunku pracy mięśnia. Skurcze z czasem powodują zaburzenia w mechanice pracy fibroplastów, odpowiadających za produkcję włókien kolagenowych i elastyny. Są to zazwyczaj pierwsze zmarszczki, z jakimi mamy do czynienia. Pojawiają się głównie w miejscach, w których twarz wykonuje najintensywniejsze ruchy mimiczne: okolice oczu, czoła, brody i ust. Są one trudne do zwalczenia, tak jak trudno się pozbyć naszych nawyków, utrwalanych przez całe życie. Do najczęstszych „gatunków” tych zmarszczek należą tzw. kurza łapka (okolice oczu) oraz lwia zmarszczka (przerwa między brwiami). Mogą się one pojawić u osób w wieku nawet 25 lat.

Zmarszczki senne

Tak nazywa się zmarszczki, które są efektem nieodpowiedniego ułożenia skóry twarzy, gdy leżymy na poduszce. Przyjmują postać coraz bardziej zaznaczających się odcisków pojawiających się tam, gdzie twarz dotyka poduszki. Aby je zwalczyć, można próbować spać w pozucji prostej na plecach i starać się nie dotykać twarzą poduszki. Niestety jest to bardzo trudne, ponieważ we śnie nie kontrolujemy swoich ruchów.

Zmarszczki statyczne

Dotykają one głównie osób, które mają wysuszoną skórę twarzy, zawierającą niewielkie ilości NMF (naturalnego czynnika nawilżającego). Zmarszczki te nazywane są również papierkowymi lub poletkowymi. Mogą się pojawić bardzo wcześnie, nawet przed osiągnięciem wieku 25 lat. Gdy nie są one zbyt głębokie i nie dokonały jeszcze większych zmian w strukturze skóry, łatwo można je wyeliminować stosując kosmetyki nawilżające. Regularne nawilżanie to najlepszy sposób zapobiegania tym zmarszczkom.

Zmarszczki grawitacyjne

Pojawiają się w wyniku zmian w strukturze skóry, czyli utraty sprężystości i elastyczności. Siła grawitacji ciągnie skórę w dół, co powoduje jej obwisły wygląd. Zmniejszone napięcie skóry twarzy powoduje pojawianie się bruzd nosowo-wargowych, wiotczeje podbródek, opadają policzki. Niestety z grawitacją wygrać się nie da, lecz można skutecznie opóźniać jej negatywny wpływ. Najlepsze w tym przypadku są zabiegi ujędrniające i napinające skórę twarzy.

Zmarszczki strukturalne

Są one spowodowane negatywnym działaniem promieniowania słonecznego i pojawiają się po nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Włókna elastynowe zostają uszkodzone i zaczynają się nieprawidłowo rozrastać. Prowadzi to do pojawienia się pogrubień w miejscach najdłużej odkrytych. Zapobiegać im można poprzez stosowanie kosmetyków zawierających filtry przeciw promieniowaniu UV.

Zmarszczki statyczne

Są one wynikiem utrwalania się zmarszczek sennych i mimicznych. Pojawiają się w późniejszym wieku i są wynikiem ogólnego zmniejszenia dermoplastyczności skóry. Włókna kolagenowe i elastyny już nie działają tak, jak trzeba, przez co pogarsza się naprężenie skóry i tworzą się załamania. Gdy skóra jest zbyt mało nawilżona, zmarszczki statyczne są zauważalne nawet gdy skóra nie będzie się ruszać. W tym przypadku kremy nie pomogą, najlepszą metodą walki z tym rodzajem zmarszczek jest wypełnienie kwasem hialuronowym.

Zmarszczki starcze

Te zmarszczki reprezentują wszystko to, co dzieje się pod skórą. Zbyt mała ilość elastyny i kolagenu, zanikanie kości szczękowej, zanikanie podskórnej tkanki tłuszczowej. Wszystko to razem wzięte powoduje zapadanie się skóry. Jest to szczególnie widoczne w okolicach czerwieni wargowej i oczu. Najlepsze rezultaty w zwalczaniu tego typu zmarszczek dają zabiegi pielęgnacyjne, ale warto również zadbać o profilaktykę – odpowiednia dieta i inne preparaty anti-aging.

Zmarszczki w zależności od wieku:

30 lat – nadmiar skóry w powiekach górnych (czasami również opadanie powiek), kurze łapki
40 lat – fałdy nosowo-wargowe, zmarszczki okrężne na szyi, poprzeczne zmarszczki czoła, zmarszczki marsowe (między brwiami)
50 lat – widoczna staje się linia żuchwy, zmarszczki na szyi, opadanie bocznych części policzków i końca nosa
60-80 lat – zanik tkanki podskórnej, który powoduje wiotczenie i wyraźne zmarszczki, zmarszczki palacza (nad górną wargą), redukcja tkanki tłuszczowej, dalsze zapadanie policzków