Jak na dziecko wpływają długie godziny spędzone przed komputerem?


Problem, który się nasila…

To, że dzisiejsza młodzież spędza długie godziny przed komputerem jest dość oczywiste. Nie dość, że w Internecie poszukuje informacji pomocnych w nauce, to jeszcze mnóstwo energii i czasu poświęca też popularnym mediom społecznościowym. Problem z którym mierzą się rodzice w tym zakresie zatacza niestety coraz szersze kręgi. Obecnie coraz młodsze dzieci domagają się dostępu do Internetu, gier i rozrywek, które zapewniają nowoczesne technologie.

Jak na dziecko wpływają długie godziny spędzone przed komputerem?

Długie godziny spędzone przed komputerem swoje piętno odciskają zarówno na rozwoju fizycznym, jak i psychicznym dziecka, ale do rzeczy…

Długie korzystanie z komputera, a co za tym idzie bardzo często przybieranie nieodpowiedniej pozycji – źle wpływa na całą sylwetkę. Z czasem coraz więcej dzieci zaczyna narzekać na uporczywe bóle kręgosłupa i sztywniejące mięśnie. Nie bez znaczenia pozostaje również tępe wpatrywanie się w ekran na którym najbardziej cierpią oczy. Dolegliwości związane z wadami wzroku, to dziś prawdziwa plaga. Wśród lżejszych konsekwencji nadużywania korzystania z komputera znajdują się podrażnienia błony śluzowej oczu, zaczerwienie i pieczenie lub po prostu bóle i zawroty głowy.

Z punktu widzenia rozwoju psychicznego dziecka sprawa ma się niewiele lepiej. Owszem, w odpowiednich dawkach komputer i Internet wspomagają naukę i zdobywanie wiedzy, pomagają również przyswoić sztukę pisania i czytania. W przypadku pewnych nadużyć można się jednak przeliczyć. Zwłaszcza wtedy, gdy nasze dziecko przegląda treści nieodpowiednie dla jego wieku. Zły zakres tematyczny może bowiem doprowadzić do zaburzeń emocjonalnych i społecznych malca. Co więcej, bardzo dużo dzieci nadużywających Internetu miewa problemy z odróżnieniem świata wirtualnego od realnego. Zatopieni w ulubionych grach czy świecie bajek, mają później problem z funkcjonowaniem w normalnym świecie. Przez media społecznościowe przytłumione mogą zostać również podstawowe potrzeby i umiejętności nawiązywania prawdziwych więzi. Dzieci stają się w pewien sposób aspołeczne i wyobcowane, myśląc że relacje między rówieśnikami mogą opierać się tylko na wysyłanych i odbieranych wiadomościach tekstowych.

Poza wymienionymi, negatywnymi aspektami nadużywania komputera, warto wspomnieć o najważniejszym! Pedagodzy zgodnie twierdzą bowiem, że każdy etap rozwoju dziecka powinien dziać się w sposób naturalny. Nie powinno się go ani spowalniać, ani przyspieszać, co często niestety urządzenia elektroniczne czynią. Zakłócenie naturalnego rozwoju dziecka, a nawet jego opóźnienie jest nie do nadrobienia.

Jak odciągnąć dziecko od komputera?

By odciągnąć dziecko od komputera trzeba zaproponować mu równie atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu. Jednym z pomysłów mogą być tak zwane pomoce edukacyjne w formie gier czy multimedialnych zabawek, które oprócz zbawiennego wpływu na rozwój dziecka, w sposób szczególny również je zabawiają. Gdzie je znaleźć? Na przykład na liger.net.pl

 

 

Dostępne  na profesjonalnej stronie pomoce edukacyjne i zabawki manualne – uczą, bawią, ale i przygotowują do edukacji szkolnej. Popularnością wśród klientów cieszą się zwłaszcza kolorowe układanki, gry planszowe oraz pacynki i pluszaki. Wszystkie produkty nie dość, że odciągają od komputera, to jeszcze służą jako trening wymowy, czytania, pisania czy liczenia. Niektóre szlifują też rozwój fizyczny i manualny dziecka. Można więc powiedzieć, że są po prostu wielofunkcyjne.

Inwestując pieniądze w produkty, które mają odciągnąć uwagę dziecka od komputera, zastanówmy się więc czy zależy nam na mądrych rozwiązaniach. Jeśli tak – edukacyjne, a zarazem wciągające i ciekawe zabawki mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!