Sufity podwieszane

podwieszany sufit

W czasie prac wykończeniowych w lokalach mieszkalnych i biurach właściciele i deweloperzy prawie zawsze myślą nad efektywnym i dającym efekty dodatkiem, który może nadać przestrzeni użytkowej zupełnie innego kształtu i zdecydowanie doda im charakteru. Rozwiązaniem będą sufity podwieszane, które są coraz popularniejsze.

Sufit podwieszany to atrakcyjna metoda wykończenia stropu. Zamiast standardowych białych sufitów można zastosować alternatywny sposób budowania i w zależności od zachcianek uzyskać wygładzoną bądź możliwą do kształtowania powierzchnię. Takiego rodzaju stropy to właśnie sufity podwieszane, które zwykle mają kilka plusów – jedną z nich jest zamontowanie oświetlenia – w wybranych miejscach można stosować nienagrzewające się żarówki LED – dodatkowym atutem jest uzupełnienie obszaru pomiędzy właściwym sufitem a dopiero dodaną warstwą, wełną mineralną, która skutecznie wyciszy przestrzeń między kondygnacjami. Wybierając takie rozwiązanie warto zawszeć to podczas projektowania domu, bądź innego pomieszczenia.

Najczęstszym wybieranym przez remontujących materiałem, z którego robi się sufity podwieszane jest płyta gipsowo-kartonowa, która stanowi okładzinę sufitu, ten zaś montuje się na stelażu z profili stalowych. Absolutnie koniecznymi częściami podczas nadawaniu pokojom innowacyjnego oblicza będą również:

  • blachowkręty
  • kołki szybkiego montażu
    (do mocowania elementów stelaża)
  • taśma zbrojąca
  • gips szpachlowy (do spoinowania płyt)

Jeśli zabieramy się bez pomocy fachowców za instalowanie sufitu podwieszanego musimy pamiętać o tym, by prawidłowo dobrać elementy kotwicujące. Indywidualne dopasowanie do sufitu to tutaj niezbędny wymóg. Poza wymaganiami technicznymi, takimi jak stosowny rozstaw blachowkrętów mocujących lub odległość wkrętów od krawędzi płyty, wypada również pamiętać o tym by nie obciążać sufitu właściwego zbyt mocno. Może to spowodować katastrofę budowlaną w przyszłości. Elementy takie jak lampy czy półki wiszące powinny być umocowane bezpośrednio do stropu, nie do osobnej warstwy, którą właśnie budujemy.

 

,