Jak dobrać stalówkę do stylu pisania?

stalówki do kaligrafii

Dla początkujących i średniozaawansowanych użytkowników piór znalezienie odpowiedniej stalówki może być trudną i kosztowną podróżą. Nie mamy możliwości przetestowania wszystkich końcówek przed zakupem pióra wiecznego, musimy więc polegać na opiniach innych osób, które mogą mieć inny styl pisania.

Wybór stalówki, która nie jest dopasowana do naszego stylu pisma ręcznego może doprowadzić do rozczarowania, próby zwrotu pióra lub zmarnowania pieniędzy na coś, z czego nie będziemy korzystać.

Co wziąć pod uwagę wybierając stalówkę?

Zanim kupisz pióro powinieneś zadać sobie szereg pytań. Jak duże jest Twoje pismo? Jest odważne i rozwlekłe czy małe i przejrzyste? Jak szybko piszesz? Jesteś metodyczny i celowy czy raczej piszesz szybko i luźno? Czy to jak szybko wysycha tusz ma znaczenie? Czy lubisz widzieć cieniowanie i migotanie atramentu na papierze? Kiedy odpowiesz sobie na te pytania możesz lepiej dopasować stalówkę, która będzie spełniać Twoje potrzeby.

Typy stalówek

stalówki do kaligrafiiMożemy wybierać spośród wielu rodzajów stalówek dopasowanych do różnych celów i stylów pisania. Modele extra-fine zazwyczaj są najlepsze dla osób, które piszą dużo i niestarannie. Są małe i delikatne. Przepływ atramentu pojawia się po stronie stingera, więc nie oczekuj, że zobaczysz piękne kałuże cieniowania i połysku w tuszu. Z drugiej strony mniej atramentu na stronie sprawia, że szybciej wysycha i jest mniej podatny na rozmazywanie. Najlepiej nadaje się dla pisarzy technicznych, precyzyjnych i świadomych. Będą z niej zadowolone osoby, które przestawiają się z używania długopisów żelowych o grubości 0,5 mm lub długopisów. Nie nadaje się dla pisarzy o dużym i szybkim stylu pisania. Ludzie, którzy uwielbiają widzieć połysk, cieniowanie i połyskujące właściwości niektórych tuszów też nie będą z niej zadowoleni.

Następnym poziomem są stalówki typu fine. Są one jednymi z bardziej popularnych. Większość z nich zazwyczaj mieści się między 0,5 mm a 0,7 mm. Wschodnie (japońskie) końcówki są cieńsze, a zachodnie (włoskie i niemieckie) grubsze. Najlepiej sprawdza się u osób, które mają mniejszy i bardziej przemyślany styl pisania. Nie zachwyci osób, które chcą rozwijać talent kaligraficzny lub chwalić się kolorem swojego atramentu.

Stalówki medium to domyślna końcówka większości modeli piór wiecznych. Dla niektórych produktów to jedyny możliwy wybór. Znajduje się ona pośrodku drogi. Przy niej musimy już zwrócić uwagę na jakość papieru na którym piszemy, bo tusz może przesiąkać. Najlepiej nadaje się do podpisów. Nie sprawdzi się przy papierze słabej jakości. Nie będą mieli z niej pożytku też Ci, którzy mają drobne pismo.

Stalówki Bold dostarczają więcej atramentu i nadążają za szybkim oraz gęstym pismem. W przypadku tej końcówki lepiej widać cieniowanie, połysk i migotanie atramentu. Przy niej musimy pisać na papierze przeznaczonym do tuszu. Czas schnięcia jest dużo dłuższy, co może być problemem zwłaszcza dla osób leworęcznych. Najlepiej nadaje się do szybkich podpisów, pisania listów. Będą nią zachwycone osoby, które lubią obserwować szlachetne cechy atramentu. Nie sprawdzi się na tanim papierze. Nie będzie też dobra do szybkich notatek.

Ostatnim typem jest Double Bold. To stalówki, które gwarantują najgrubsze linie. Co za tym idzie atrament najdłużej schnie i konieczny jest wysokiej jakości papier. Ten typ stalówek świetnie sprawdza się przy kaligrafii i pozwala na cieszenie się naszym atramentem.