Co warto wiedzieć o hipnozie?


W dzisiejszym świecie od dawna hipnoza znana jest jako naturalny stan świadomości człowieka. W stanie tym, każdy pacjent jest niezwykle podatny na wszelkie sugestie i polecenia. Znaczna większość osób (ok. 95%) bez trudu współpracuje z hipnotyzerem. Cały seans hipnotyczny jest bezpieczny z punktu widzenia medycznego, jak i psychologicznego. Osoba poddawana hipnozie, przez cały przebieg seansu jest przytomna. Podczas hipnozy, każdy badany jest świadomy miejsca, w którym się znajduje. Dodatkowo, każdy wie w jakim celu hipnoza się odbywa i w większości przypadków, badany pamięta wszystko, co działo się podczas seansu. Najczęściej, seans zapamiętywany jest jako bezpieczne i przyjemne przeżycie.

Czym jest hipnoza?

Leczenie hipnozą

Jak odbywa się hipnoza i na czym polega? Otóż, pierwszym punktem jest obecność specjalisty – w tym przypadku jest to hipnotyzer. Osoba ta pomaga badanym przejść w stan hipnozy. Na samym początku należy skupić wzrok wyłącznie na jednym punkcie. W tym celu stosowane jest najczęściej wahadełko. Osoba, która jest poddawana hipnozie musi się całkowicie wyciszyć. W znacznej większości przypadków przeprowadzania hipnozy, pomocne są delikatne dźwięki lub bodźce. Wpatrywanie się w jeden punkt doprowadza do opadnięcia powiek. Badani są zrelaksowani, a ich mięśnie rozluźniają się.

Następnym etapem jest wyciszenie umysłu. Staje się więc możliwe wpływanie na podświadomość człowieka. Hipnotyzer ma za zadanie operować niezbędnymi sugestiami, które pomogą w rozwiązaniu problemów pacjenta. Seans przeprowadzany za pomocą hipnozy pozwala na dotarcie do najgłębszych mechanizmów podświadomości człowieka. Mechanizmy te, które odpowiedzialne są za podejmowanie przez ludzi decyzje, są zmieniane w jednej chwili przez hipnotyzera.

Podświadomość kluczem do skucesu

Całe działanie hipnozy polega na tym, że w stanie podświadomości, człowiek nie jest zdolny do ‘’sprzeciwienia się’’ sugestiom hipnotyzera. Osoba zajmująca się hipnozą wydaje swego rodzaju polecenia, które pacjenci akceptują i podświadomie wykonują. Tego typu proceder nie byłby możliwy w stanie świadomości. Efekty byłyby znikome, ponieważ osoba będąca w stanie pełnej świadomości, nie umiałaby zaakceptować nowego stanu rzeczy poprzez sugestie.

Ciekawym jest, że cały seans może trwać nawet dwie godziny – osoby poddawane hipnozie z kolei czują się, jakby upłynęło nie więcej niż 10 minut.

Cele hipnozy

Hipnozę od wielu lat stosuje się w celach leczenia psychiatrycznego. Wielu pacjentów, którzy przeżyli traumę lub byli świadkami zbrodni, są poddawani hipnozie. Celem hipnozy jest również leczenie osób będących uzależnionymi od alkoholu, hazardu czy narkotyków. Jest to w pełni skuteczna metoda na wyprowadzanie pacjentów z różnych stanów psychicznych. Wiele osób korzysta regularnie z seansów hipnotycznych po to, by czuć się bardziej zrelaksowanym i pewnym siebie. Hipnotyzer, stosując sugestie, pomaga wielu ludziom dowiedzieć się, w jaki sposób pracują jego mechanizmy. Nie zawsze i nie wszyscy są bowiem świadomi tego, na jakiej zasadzie działają ich reakcje obronne.

W dzisiejszych czasach, hipnoza stosowana jest przez wielu lekarzy, psychologów i psychoterapeutów. Wbrew pozorom, do przeprowadzania hipnozy nie są potrzebne specjalne umiejętności – odpowiednia technika jest odpowiedzią. Metoda ta uchodzi za jedną z najbardziej skutecznych. Efekty hipnozy są często zdumiewające – osoby odbywające seanse regularnie, mogą dowiedzieć się więcej o sobie. Jednak wielka jest ilość osób, które odbywają seans tylko raz lub parę razy w życiu i mogą poświadczyć, że dzięki tej metodzie odzyskali dawne siły i wiarę w siebie.


My polecamy hipnoterapię prowadzoną przez Rafała Fossa – doświadczonego terapeutę i coacha.