Bariatria – metody chirurgicznego leczenia otyłości

zespół chirurgów

W ostatnich latach dokonano wielkich postępów w chirurgii bariatrycznej. Dzięki temu obecnie oferuje się pacjentom bezpieczniejsze i bardziej skuteczne opcje leczenia w celu zmniejszenia masy ciała. W szczególności chirurdzy pracujący metodami laparoskopowymi mogą się pochwalić wykorzystaniem minimalnie inwazyjnych technik.

Kiedy należy leczyć otyłość?

Otyłość jest zwykle klasyfikowana według wskaźnika masy ciała (BMI). Osoba z BMI wynoszącym powyżej 30 uważana jest za otyłą, osoba z wynikiem powyżej 21 ma nadwagę. Klinicznie za ciężką, chorobliwą otyłość uznaje się otyłość klasy III, co oznacza BPI ponad 40 kg na metr kwadratowy, lub klasy II, czyli BMI ponad 35 kg na metr kwadratowy.

Nadwaga i otyłość są głównymi czynnikami ryzyka wielu chorób przewlekłych, w tym cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych i raka. Uważa się, że zwiększone ryzyko tych stanów wynika z nadmiernej bądź nieprawidłowej akumulacji tłuszczu. Czasem zdarza się to nawet u osób o niższym wskaźniku BMI. Z tego powodu nie powinniśmy opierać się wyłącznie na nim, ponieważ nie odzwierciedla on w pełni rzeczywistego ryzyka u poszczególnych pacjentów.

Chirurgiczne metody leczenia otyłości

Modyfikacja diety i zmiana stylu życia to najlepszy sposób, by zapobiegać otyłości. Kiedy jednak mamy do czynienia z w pełni rozwiniętą ciężką otyłością sama zmiana stylu życia może nie wystarczyć do osiągnięcia wystarczającej i trwałej utraty wagi. Właśnie wtedy pacjenci mogą być leczeni chirurgicznie, by zapobiegać długotrwałym zagrożeniom związanym z otyłością.

Chirurgia bariatryczna to zestaw procedur chirurgicznych na przewodzie żołądkowo-jelitowym pierwotnie zaprojektowanych, by zmniejszyć spożycie lub wchłanianie składników odżywczych przez zmniejszenie wielkości żołądka, obejście części jelita cienkiego bądź połączenie obu metod.

Istnieje wiele rodzajów operacji oferowanych przez specjalistyczne gabinety. Najlepsze są metody laparoskopowe, które są jednocześnie najmniej inwazyjnie.

leczenie otyłości

Możemy tu wymienić:

  • mankietową resekcję żołądka techniką laparoskopową 3D,
  • laparoskopowy Omega Loop Bypass w technologii 3D,
  • regulowaną opaskę żołądkową zakładaną metodą laparoskopową 3D,
  • zespolenie żołądkowo-jelitowe Roux En Y metodą laparoskopową 3D,
  • usunięcie regulowanej opaski żołądka metodą laparoskopową,
  • a także założenie balona wewnątrz żołądkowego Orbera System, w dwóch typach: 6 bądź 12 miesięcy. Po tego rodzaju zabiegu musimy pozostać w szpitalu jedynie 2-3 dni.

Przez kilkadziesiąt lat klinicznego stosowania i badań naukowych stało się jasne, że redukcja spożycia posiłków po operacjach bariatrycznych jest nie tylko wynikiem mechanicznego zmniejszenia pojemności żołądka, ale także skutkiem modulacji hormonów i sygnałów neuronalnych, które regulują uczucie głodu i sytości.

Należy pamiętać, że po takiej operacji, jak i przed nią, pacjent musi przestrzegać specjalnej diety wyznaczonej przez lekarzy, a także przyjmować suplementy, minerały i witaminy.

Dlaczego tak ważne jest leczenie otyłości i co przeszkadza w skutecznym leczeniu chirurgicznym?

Negatywne postawy społeczne dotyczące otyłości stanowią niestety barierę dla chirurgii bariatrycznej, a bardziej ogólnie, dla zapewnienia skutecznej opieki zdrowotnej dla osób otyłych. Pomimo wielu korzyści dla pacjentów wynikających z chirurgii bariatrycznej to nawet w Stanach Zjednoczonych mniej niż 2% chorych spełniających kryteria medyczne decyduje się na operację. Liczba ta jest jeszcze niższa w innych krajach, w tym w Polsce.

Powszechny pogląd jest taki, że większość osób otyłych jest odpowiedzialna za swoją wagę. Otyłość postrzegana jest jako „kosmetyczny problem” wynikający z braku samokontroli czy motywacji. W rzeczywistości ciężka otyłość zmniejsza oczekiwaną długość życia i naraża chorych na ryzyko ciężkich schorzeń sercowo- naczyniowych.

Wiele osób uważa, że otyłość można skutecznie leczyć zmniejszając ilość spożywanych kalorii i zwiększając aktywność fizyczną. Takie założenia ignorują mocne dowody na to, że masa ciała jest kontrolowana przez bardzo silne mechanizmy fizjologiczne, które utrudniają długotrwałą utratę wagi. W rzeczywistości po utracie masy zwykle mechanizmy kompensacyjne zwiększają nasz głód i zmniejszają wydatki na energię dążąc do ostatecznego odzyskania wagi. Często również chorzy są w takim stanie, że nie mają kondycji i zdolności podjęcia intensywnej aktywności fizycznej.

Chirurgia bariatryczna może skutecznie przeciwdziałać takim zmianom fizjologicznym i kompensacyjnym, a zatem powoduje większą i bardziej trwałą utratę wagi niż jakakolwiek inna terapia zmniejszająca masę ciała.

Artykuł powstał dzięki współpracy z wrocławską kliniką bariatryczną KCM Clinic.